גב ההר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

"קבוצה גדולה באוכלוסייה לא מבינה על מה אנחנו מדברים,… חושבת שכשאנחנו מדברים על זכות אבות, מבחינתם אנחנו קיבלנו אשרת שהייה לשבת כאן מכורח הצבעה מקרית באו"ם מלפני כמה שנים… חלוקת ירושלים זה לא מטריד אותם… כשהילדים שלהם מחר ישירו בגן "מִקְּצוֹת הָאָרֶץ בָּאנוּ, הֵבֵאנוּ בִּכּוּרִים. מִיהוּדָה והִשּׁוֹמְרוֹן"  והילדים שלהם ישאלו אותם "איפה זה?" הם יגידו זה "משהו בשטחים זה לא שלנו"." – (ציפי לבני 1996)

היום, כבר יש רוב בציבור הישראלי, שחושב שלרגל חגיגות החמישים לשחרור ירושלים, יהודה, השומרון והגולן (ב 10 ביוני 1967 ישראל שיחררה מהכיבוש הירדני את ירושלים, יהודה והשומרון), הגיע הזמן לקבל החלטה אמיצה על מימוש הדרגתי של הריבונות הישראלית בלב הארץ ובכך לקבוע את עתידנו.

שבעה דברים שלא ידעתם על גב ההר

1. גב ההר הוא רכס הרים המתנשא לגובה של כ 1000 מטרים, נמצא בשומרון, מורכב מהר אפרים והרי בנימין, בצפון הוא גובל בעמק יזרעאל, במזרח בבקעת הירדן, בדרום בהרי יהודה ובמערב בשרון. חלק מרצועת ההרים המרכזית נמשכת מהר חרמון ורמת הגולן, הרי הגליל, הרי שומרון, הרי יהודה והרי הנגב.

ביטחונית – לישראל זכות טבעית ומוכרת בינלאומית לגבולות בני-הגנה.

2. גב ההר הוא חיץ טבעי במזרח – מכשול בגובה 1400 מטר, בין בקעת הירדן לים התיכון מפרידים כ 70 ק"מ, בין גב ההר לים התיכון מפרידים רק 14 ק"מ.
גב ההר מעניק עומק אסטרטגי בסיסי (זמן תגובה) מול טילים בליסטיים ורקטות ארוכות טווח המאיימים על מרכזי האוכלוסייה האזרחית.

3. גב ההר, רכס הרים המתנשא לגובה של כ 1000 מטרים, בשיפולים המערביים, שולט על כל מערבה של ישראל – שפלת החוף , 70% מהאוכלוסייה ו80% מהתעשייה, כל נמלי היבשה והאוויר של ישראל. ועל חלקים נרחבים בצפון ישראל – בקעת הירדן.
השליטה מאזור גב ההר על שטחי ת"א (מחיפה לאשדוד) מעניקה יתרון משמעותי לתצפית וירי של רקטות פשוטות, אלה מסכנים את ערי החוף, עשויים להשבית את נתב"ג ולנתק את כביש שש.

4. רמת הגולן המקבילה הצפונית לגב ההר
רמת הגולן – בין נהר הירמוך מדרום, הר החרמון מצפון, והכנרת ועמק החולה ממערב. רמת הגולן שולטת על בקעת הירדן, הגליל העליון ועמק החולה. בין השנים 1949 עד 1967 נהג הצבא הסורי להפגיז מרמת הגולן את היישובים הישראלים בשטחי הכנרת, עמק הירדן, עמק החולה וראש פינה.

חברתית – פתרון מעשי לדיור בר השגה

5. דיור בר השגה – פיתוח ובנייה של אזור גב ההר, קרי שימוש בעתודות הקרקע של ישראל (אזור גב ההר כמעט ואינו מיושב, פחות מ 10% ממנו מיושב (בידי יהודים או ערבים) ועתודות הקרקע הן מכרה זהב של ממש), יגדיל משמעותית את היצע הדירות ובהכרח יקטין את מחירי הדירות. פיתוח אזור גב ההר הוא תנאי הכרחי להפחתת יוקר מחייה, פתרון מעשי לדיור בר השגה ומצוקת החניה, הפחתת הצפיפות בגני הילדים והכיתות, שפע של גנים ציבורים וגני שעשועים לילדינו, שמירה על ריאה ירוקה, והפחתת זיהום האוויר.

חוקית – לא בזכות הכוח, אלא בכוח הזכות

6. אזור גב ההר שייך למדינה היהודית (ישראל) ע"פ החוק הבינלאומי – ה-"מנדט על פלשתינה," מסמך היסטורי של חבר–הלאומים, מפרט את זכותם המשפטית של יהודים להתיישב בכל מקום במערב פלשתינה, בשטח המשתרע בין נהר הירדן והים התיכון. זכות זו לא עברה כל שינוי בחוק הבינלאומי והיא תקפה גם כיום. המסמך הובא לדיון בוועידת סן רמו ב 24- באפריל 1920 ואושרו פה אחד ב 24- ביולי 1922 על ידי מועצת חבר–הלאומים.

המנדט על פלשתינה – וועידת סן רמו ב 24- באפריל 1920:

"נתנה בזאת הכרה לקשר ההיסטורי של העם היהודי עם פלשתינה, ובזכותו לכינון מחדש של ביתו הלאומי בארץ זו."

ה-"מנדט על פלשתינה" עמד במבחן הזמן, והוא תקף עד ימינו. בכ"ו ביוני 1945 התכנסה ועידת בסן פרנסיסקו בנושא ארגון בינלאומי – הקמת האו"ם, כל 51 המדינות חתמו פה אחד על המגילה.

דאגלס פייט תת שר ההגנה ומחשובי המשפטנים בארה"ב :

"אם ליהודים אין זכויות חוקיות מוכרות בתביעתם ליהודה ושומרון כחלק ממדינתם, כי אז אין להם זכויות כאלו בשום מקום בארץ ישראל, שהרי הזכויות הללו נובעות מאותו מקור: הקשר ההיסטורי של העם היהודי עם ארץ ישראל כפי שהוכר בכתב המנדט".

פרופסור יוג'ין רוסטאו, תת-מזכיר המדינה בארה"ב וממנסחי החלטת מועצת הביטחון 242 :

"המשפט הבינלאומי מעניק זכות זהה להתיישבות יהודית ביהודה ושומרון ובחיפה."

יתרה מזו, השופט סטיבן שוובל, הנשיא לשעבר של בית הדין הבינלאומי לצדק טוען שבמקרה שהמחזיק הקודם (ירדן) השתלט על האדמה באופן בלתי חוקי (העולם לא הכיר בריבונות ירדן ביהודה ושומרון), הרי למדינה שהשתלטה על האדמה בפעולה חוקית של הגנה עצמית (ישראל) יש זכות עדיפה על פני המחזיק הקודם.

שמירה על הטבע ואיכות הסביבה

7. אקוויפר ההר – אחד משני המאגרים העיקריים (יחד עם אקוויפר החוף) של מי תהום בישראל, התורמים ביחד כמחצית ממקורות המים הזמינים לישראל. מרבית הישובים הערבים ביהודה ושומרון מסלקים את השפכים לסביבה בלא טיפול בסיסי, תוך פגיעה משמעותית בשטחים הפתוחים בכלל ובנחלים בפרט. ההשפעה מגיעה עד אקוויפר ההר, ובעצם על המים של כל מדינת ישראל. שמירה על אקוויפר ההר (גב ההר) יבטיח שמירה על איכות הסביבה ויספק מקור מים חשוב לאזרחי ישראל.

בשורה התחתונה : ההסלמה בעולם המוסלמי, יחד עם הרצון לשמור על הטבע והסביבה והצורך בדיור בר השגה כחלק מהפתרון להפחתת יוקר מחייה, מחזקים את העובדה שישראל לא תוכל להתקיים ללא גב ההר.

השד הדמוגרפי

מ 1992 (פספסתי את הבחירות של 1988 ב 20 יום) לימינו, אני מצביע לשלושת המטרות הבאות : "(ב) שמירת זכותו של העם היהודי על ארץ ישראל, כזכות נצחית שאינה ניתנת לערעור, התמדה ביישובם ובפיתוחם של כל חלקי ארץ-ישראל והחלת ריבונות המדינה עליהם… (ד) השרשת ערכיה הנצחיים של מסורת ישראל בחינוך ובחיי המדינה, שמירת ערכי המוסר וטוהר המידות, והקמת חברת איכות בארץ ישראל… (ז) ביצורה הכלכלי של המדינה ויצירת תנאים נאותים לצמיחה כלכלית ולכינון משק חופשי- תחרותי הנושא את עצמו והמבוסס על יוזמה חפשית, והימנעות הממשלה, ככל הניתן ממעורבות במשק .".

חוק הוא חוק – לכל אבירי שלטון החוק הסבורים כי חוק הוא חוק : אתם חותרים להוציא שטחים ריבוניים מתחומיה של מדינת ישראל ולמסור אותם לאויבינו, תסבירו לילדים שלכם למה אתם פועלים בניגוד לחוק העונשין סעיף 97 ב' ? וברמה הערכית למה אתם גוזלים/שוללים מהילדים / נכדים שלכם חלקים נרחבים מארץ ישראל (נכסים אסטרטגים – ירושלים, רמת הגולן וגב ההר) והעברתם אותם לרוצחי יהודים?. בן גוריון ניסח זאת כך : "לאף יהודי אין זכות לוותר על זכות קיומה של האומה היהודית וארץ ישראל. אין לאף גוף יהודי סמכות כזו. אפילו לכל היהודים החיים היום אין הסמכות לוותר על חלק אדמה כלשהו. זוהי זכות השמורה לאומה היהודית בכל דורותיה. זכות זו לא תאבד בשום תנאי. אפילו אם בזמן כלשהו, יהיו כאלה אשר יצהירו כי הם מוותרים על זכות זו, אין להם הכוח ולא הזכות לשלול מהדורות הבאים זכות זו. האומה היהודית אינה מחויבת ואף אינה כפופה לאף ויתור שכזה. זכותנו לאדמה זו, כולה, תקיפה ושרירה לנצח. ועד לבוא הגאולה השלמה, לא נזוז מזכות היסטורית זו" (נאום בקונגרס הציוני, בזל 1937).

תגובות
עשוי לעניין אותך
אם אהבתם, נשמח בשיתוף מצדכם!
שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

דילוג לתוכן