ליצוק תוכן יהודי בישראליות

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

בן גוריון שאינו חשוד כדתי-לאומי, חרדי, או רחמנא ליצלן ימני-פשיסטי הבין שקיומה המוסרי של מדינת ישראל מותנה בהגדרתה כמדינה יהודית.

ב- 7 לינואר 1937 אמר בן גוריון את הדברים הבאים :

"התנ"ך הוא המנדט שלנו, התנ"ך שנכתב על-ידינו, בשפתנו העברית ובארץ הזאת עצמה, הוא-הוא המנדט שלנו.  זכותנו ההיסטורית קיימת מראשית היות העם היהודי, והצהרת בלפור והמנדט באו לשם הכרת הזכות הזאת ואישורה.  הרי נאמר בפירוש בהצהרה ובמנדט, שהעמים מכירים בזכותו של העם היהודי "להקים מחדש את ביתו הלאומי".

11 שנים מאוחר יותר, ב- 14 במאי 1948, הקריא דוד בן-גוריון את האני מאמין של מדינת ישראל – מגילת העצמאות :

"בארץ-ישראל קם העם היהודי, בה עוצבה דמותו הרוחנית, הדתית והמדינית, בה חי חיי קוממיות ממלכתית, בה יצר נכסי תרבות לאומיים וכלל-אנושיים והוריש לעולם כולו את ספר הספרים הנצחי… מדינת ישראל… תהא מושתת על יסודות החירות, הצדק והשלום לאור חזונם של נביאי ישראל"

המילה "יהודית" מופיעה על הטיותיה השונות כ-20 פעמים במגילת העצמאות, המילה "דמוקרטית" אינה מופיעה כלל!.

בן גוריון גם עיגן את המדינה היהודית במישור החוקי :

 • מעמד השבת (הסדיר את השבת כיום המנוחה השבועי ליהודים, איסור על העסקת יהודי בשבת ושמירה על הסטטוס קוו שהיה קיים ערב הקמת המדינה לגבי אי הפעלה של תחבורה ציבורית בשבת).
 • חוק השבות (מתן אזרחות אוטומטית לכל יהודי העולה לארץ ישראל).
 • כשרות (כשרות במרחב הציבורי ממלכתי).
 • דיני אישות (קביעת המעמד האישי בין יהודים).
 • פטור מגיוס לשומרי התרבות היהודית ("שחרור זה חל רק על בחורי הישיבה העוסקים בפועל בלימוד תורה בישיבות, וכל עוד הם עוסקים בלימוד תורה בישיבות.").
 • חוק איסור גידול חזיר.

התרבות היהודית היא כור ההיתוך של הישראליות

מאז ומתמיד הייתה הסכמה מוחלטת בציבור היהודי-ישראלי לגבי הגדרתה של ישראל כמדינה יהודית. התרבות היהודית היא כור ההיתוך של הישראליות, חיים בתוכה דתיים וחילונים  התופסים את ההווה כהמשכו של רצף היסטורי שנמשך אלפי שנים. רצף שהתחיל באברהם אבינו, יציאת מצרים, כיבוש הארץ, בית ראשון, חורבן, גלות, שיבת ציון, בית שני, חורבן, אלפיים שנות גלות, שיבת ציון, שואה, הקמת מדינת ישראל…

 • 80% מהיהודים-ישראלים בישראל מאמינים באלוהים.
 • 97% מהיהודים-ישראלים לא מוותרים על ברית המילה.
 • 92% מהיהודים-ישראלים יושבים "שבעה".
 • 91% מהיהודים-ישראלים מקיימים בר-מצווה.
 • 90% מהיהודים-ישראלים אומרים "קדיש"
 • 80% מהיהודים-ישראלים בעד נישואים בברכת רב.
 • 66% מהיהודים-ישראלים מדליקים נרות.
 • 60% מהיהודים-ישראלים עושים קידוש.
 • 85% מהיהודים-ישראלים חוגגים על-פי המסורת.
 • 68% מהיהודים-ישראלים צמים ביום כיפור.
 • 67% מהיהודים-ישראלים נמנעים מחמץ בפסח.
 • 72% מהיהודים-ישראלים אינם אוכלים בשר חזיר.

הסקר נערך בשנת 2009 על ידי פרופ' אשר אריאן.

אין ציונות בלי יהדות ובלי ארץ ציון

ומנגד יש מי שמנסה למחוק ו/או לרוקן מכל תוכן את התרבות היהודית, למען מדינה דמוקרטית לכל אזרחיה. עבורם היהדות היא לא יותר משירות בצה"ל וציון יום השואה. מעבר לכך הזהות היהודית והציונות הם סוג של דיכוי.

קרדיט : חבורת הקרן

ב-23 בפברואר 2010 סמנכ"ל לשעבר בקרן (האמריקאית) לישראל חדשה אמרה היועץ הפוליטי של השגרירות האמריקאית:

"היעלמותה של המדינה היהודית לא תהיה הטרגדיה שהישראלים חוששים ממנה, משום שהיא תהפוך לדמוקרטית יותר"

המקרה של צבי יחזקאלי

צבי יחזקאלי מספר על מפגש שהיה לו עם פעיל הטרור זכרייה זביידי –
זביידי: 'מי אתה? תגדיר את עצמך'.
יחזקאלי: 'אני ישראלי, עברי, אדם'.
זביידי : 'מה, אין יהודי בסקאלה שלך?'.
יחזקאלי : 'לא בטוח'.
זביידי : 'מה שבטוח הוא שאתה טיפש גמור, כי אם אני עכשיו אהרוג אותך, אני לא אומר שרצחתי אדם או רצחתי את איש העולם, אלא רצחתי יהודי'.

בהשפעת הסיפור של צבי יחזקאלי, התחלתי לשאול חברים : 'האם אתה מרגיש יותר יהודי, ישראלי או יהודי-ישראלי?' הרוב המכריע מהטוענים שאנחנו חייבים למסור את גב ההר וירושלים לערבים על מנת שישראל תישאר מדינה יהודית, ובאותה הנשימה מתנגדים לחזק את המרכיב היהודי במרחב הציבורי של מדינת ישראל (שמירת השבת, חוק החמץ, הלאום, השבות, תשעה באב…) , ענו לי שהם : 'ישראלים' … כשאני ממשיך, אז מה ההבדל בינכם לאחמד טיבי?, הרי גם הוא ישראלי בדיוק כמוכם? … עדיין לא קיבלתי מענה.

מדינה שתגלם את ערכי היהדות

לאום עברי, ארץ ישראל ותרבות יהודית הם שלושה עיקרים שחברו יחדיו. טול אחד מן השלושה ושני האחרים בטלים.

כחילוני – אינני מקפיד בענייני המסורת היהודית, אבל מכיר בחשיבות שהמדינה שתגלם את ערכי היהדות. עצם קיומנו כעם ישראלי בארץ ישראל מושתת על הבעלות היחידה שיש לנו על האדמה הזאת, היא מכוח התורה, ומסורת ישראל. אין לנו זכות על הארץ הזאת בלי ההקשר ההיסטורי והדתי. אלמלא הקשר שלנו לארץ, קשר שמהותו התנ"ך אז איבדנו את הזכות המוסרית על הארץ, אז אנו באמת כובשים קולוניאליסטים בארץ ישראל.

במרחב האישי אינני מקפיד על כשרות, שבת וכו' וחשוב לי שישראל תמשיך לשמור על חירות הפרט במרחב האישי … אולם, ניתוק הזהות היהודית מהמרחב הציבורי – שמירת השבת ושמירת הסטטוס קוו בעניין תחבורה ציבורית בשבת ובחג, לומדי תורה ולימוד תכנים יהודים בבתי ספר, חוק החמץ, חוק הלאום, חוק השבות, תשעה באב, ברית מילה / מוהלים, מוסד הרבנות, הכשרות, תהליך הגיור, בתי כנסת אורתודוקסים, הכרה החוקית של המדינה ביהדותה,… ההזנחה של התרבות שלנו תוביל בסופו של תהליך לטשטוש ואבדן הזהות היהודית ולהתבוללות. עדות לכך ניתן למצוא בקרב יהודי הגולה. כ 60% מיהודי ארה"ב וקנדה מתבוללים, ככל הנראה תוך 300 שנים לא יישארו יהודים בצפון אמריקה.

אלמלא לומדי התורה

אנחנו ממשיכים 3,500 שנות היסטוריה, מייצגים 3,500 שנה של יצירה תרבותית… במהלך ההיסטוריה אימפריות קמו ונפלו – הבבלית, האשורית, המצרית, הסלאוקית, הרומית, הביזנטית…. כולם נעלמו, הם לא הושמדו כליל במלחמות. הם נעלמו כי התערבבו באוכלוסיות אחרות, איבדו את זהותם וכעבור מספר דורות לא נותר מהם זכר. רציפות לימוד התורה במשך כל ההיסטוריה של העם היהודי, בהתמדה בכל הגלויות – מעידה ללא ספק שהדת היהודית ומסורת ישראל הן אבן היסוד לקיומו של העם היהודי. אלמלא לומדי התורה, הקונגרס הציוני היה מקים מדינה יהודית באוגנדה / ארגנטינה, בזכות לומדי התורה העם היהודי הבין שהוא יכול ללכת רק למקום אחד, להילחם רק על מקום אחד, להעפיל רק למקום אחד, לבנות ולהיבנות רק במקום אחד, בארץ-ישראל.

קיומה של המדינה היהודית אינה סותרת את אפיונה כדמוקרטיה; תפישת עולם המייחסת חשיבות רבה לחירות האדם ולזכויותיו. כמו כן אנחנו עם מאוחד , אין צורך באחידות – ריבוי הדעות בתוך החברה היהודית באשר לדרכנו. מפרה את המחשבה ומפתחת אותנו כעם אחד…

ברור שבמרחב הציבורי, בישובים בהם אין יהודים ישמר חופש הדת, השפה, החינוך והתרבות. כפי שהיטיב לנסח את זה ז'בוטינסקי

זאב ז'בוטינסקי - שמאל הירדן - 1929

"שם ירווה לו משפע ואושר / בן ערב, בן נצרת ובני / כי דגלי דגל טוהר ויושר / יטהר שתי גדות ירדני".

צר לי, על אלה המתהדרים בליברליזם, הומניזם ובסובלנות כלפי האחר, אך באותה הנשימה חסרי סבלנות לתרבות שלהם עצמם  – למסורת ישראל ולמקורות העם היהודי.

תגובות
עשוי לעניין אותך
אם אהבתם, נשמח בשיתוף מצדכם!
שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

דילוג לתוכן