שיוויון

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

לונה צ'מטאי סלפטר שימחה את כולנו (08 באוגוסט 2018) כשעשתה היסטוריה ישראלית עם מדליית זהב ראשונה באליפות אירופה באתלטיקה בריצת ה-10,000 עם זמן של 31:43.29 דקות והפכה למדליסטית הראשונה של ישראל בריצות ארוכות ולאלופת אירופה הנשית הראשונה שלנו.

צ'מטאי סלפטר הרוויחה את הזכות להשתתף באליפות אירופה באתלטיקה לאחר שזכתה באליפות ישראל לנשים ב-10,000 מ' בתוצאה של 31:39.63 . למזלה של סלפטר יש הפרדה בין נשים וגברים, אם לא הייתה הפרדה בין נשים וגברים, הזוכה באליפות ישראל ב-10,000 מ' היה איימרו עלמיה (שזכה באליפות ישראל לגברים ב-10,000 מ') בתוצאה של 28:55.89 ואילו סלפטר הייתה מגיעה למקום ה – 18  וצופה באליפות אירופה מהבית…

עיקרון השוויון נשמע צודק והגיוני, לכולנו מגיע שוויון הזדמנויות. אולם איך עיקרון השוויון מסתדר עם העובדה שאין שני אנשים דומים לחלוטין, כל אדם שונה מרעהו, לכל אדם בחברה יש סט כישורים ויכולות ייחודיות רק לו , לכל אדם חוזקות וחולשות המייחדות רק אותו. מדוע לדרוש שוויון הזדמנויות מאנשים שונים? ואולי הדרישה לשוויון דווקא פוגעת בחברה ובאדם בפרט?

עוד מיקרים בהם ההתעקשות לשוויון, עשויה לגרום לפגיעה בחברה בכלל ולאדם בפרט.

בכל תחרויות הספורט קיימים מקצים נפרדים לנשים וגברים :
1. ריצת 5000 מטר – ספורט אולימפי בו מתחרים בנפרד גברים ונשים. באולימפיאדת ריו 2016 זכה האצן הבריטי מו פראח במדליית זהב בריצת 5000 מטר בזמן של 13:03.30 , במקום ה – 15 והאחרון הגיע האצן דייויד טורנס מפרו בזמן של 13:43.12, את אותו המרחק עשתה במקצה הנשים האצנית האתיופית אלמז איינה בזמן של 15:04.35 תוצאה שזיכתה אותה במדליית זהב. המהירה בנשים, בריצת 5000 מטר, הגיעה כשתי דקות לאחר הגבר המקביל לה, וכ- 90 שניות אחרי הגבר שהגיע למקום האחרון באותו המקצה.

2. הרמת משקולת –מתחרים בנפרד גברים ונשים. גבר במשקל של 69 ק"ג מצליח להניף 165 ק"ג ולדחוק 197 ק"ג – סה"כ 357 ק"ג, לעומתו אישה במשקל זהה מצליחה להניף 128 ק"ג ולדחוק 158 ק"ג – סה"כ 286 ק"ג.
בריצת 100 מטר על ידי גבר נעשית בזמן של 9.58 לעומתו אישה עושה את אותו המרחק בזמן של 10.49.

3. בהנפת קטלבלס, התחרויות זהו ספורט בו מתחרים בנפרד גברים ונשים. כאשר הגבר מתחרה עם קטלבל במשקל של 32 ק"ג ולעומתו האישה מתחרה עם קטלבל במשקל של 24 ק"ג.

העליתי מספר ענפים מדידים, אולם גם בענפים בלתי-מדידים דוגמת ענפי קרב – אגרוף, ג'ודו, קרטה…. הסיכוי שאישה תצליח לגבור על גבר בקבוצת גיל/משקל מקבילה כמעט ואינו קיים… ההתעקשות לשוויון הזדמנויות יגרום לנשים להיעלם כליל ממפת הספורט, ואם יתעקשו לשלב בתחרויות נשים וגברים יאלצו ליצור התאמות (הקלות) לנשים על מנת שיהיה שוויון בתוצאות…
בחלק מענפי הספורט הציוד / העומס בוצעו התאמות ייחודיות (הקלות) לגופם של הנשים.

4. הרמת משקולת :
מוט גברים – אורך 220 ס"מ, משקל 20 ק"ג, קוטר מוט האחיזה 28 מ"מ .
מוט נשים – אורך 210 ס"מ, משקל 15 ק"ג, קוטר מוט האחיזה 25 מ"מ .

5. קטלבלס :
גברים מתחרים בכל ענפי הנפה ודחיקת קטלבלס (Biathlon ו- Long Cycle) עם קטלבלס במשקל של 32 ק"ג:
נשים מתחרות בתרגיל הנפת קטלבלס Snatch בלבד עם קטלבלס במשקל של 24 ק"ג

6. התעמלות מכשירים
גברים מתחרים בשישה מכשירים: קרקע, סוס סמוכות, טבעות, קפיצות, מקבילים ומתח,
נשים מתחרות בארבעה מכשירים: קפיצות, מקבילים מדורגים, קורה וקרקע.

8. נכים – זכאים להטבות כספיות ייחודיות – קצבת נכות כללית, מענק כספי לימי הבראה להם ולמלווה, מענק להחזר מס הכנסה, מענק לימודים לילדי נכים, , הנחות בתשלומים לרשויות המדינה , חניית נכים.

9. ניצולי שואה זכאים להטבות כספיות ייחודיות – קצבה חודשית ופיצויים, סיוע משפטי, סיוע חברתי, רגשי ונפשי, הנחות בתשלומים לרשויות המדינה, הטבות בנושא דיור, הטבות בהוצאות, טיפולים רפואיים, תרופות ואביזרים רפואים הנחות בטיפולי שיניים, סיוע בקשיי ראיה ושמיעה, עזרה סיעודית, הנחה בחשבון חשמל והמים, סבסוד מרכזי יום, טיפול סוציאלי פרטני מהקרן לרווחה…

10. אזרחים ותיקים ופנסיונרים (גיל הזהב) – זכאים לקצבת זיקנה עם השלמת הכנסה, מקבלי גמלת סיעוד, סיוע כלכלי בתרופות ושירותים רפואיים, פטורים והנחות ברכישת תרופות ומזון תרופתי, סיוע במימון מכשירי שמיעה, טיפולי שיניים לאזרחים ותיקים, משקפיים בתשלום סמלי, הנחות במיסים וחשבונות חשמל, מים, טלפון , ארנונה, תחבורה ציבורית, פטור מאגרת טלוויזיה, הנחות בכניסה למוזיאונים, לבתי קולנוע ולמופעים, שלישי בשלייקס – הטבות בתחומי תרבות, צרכנות ופנאי

ומה המסקנה? בעצם דורשי השוויון דורשים שוויון הזדמנויות בין ספורטאי עילית לילדים?, בין נכים לאנשים ללא מגבלה?… דורשי השוויון דורשים שוויון הזדמנויות בין נשים לגברים, הם מבקשים את שנשים יתחרו בעומסים של גברים, שנשים יתמודדו בזירת איגרוף מול גברים, למרות שההבדלים הביולוגים והפיזיולוגים מעניקים יתרון מובהק לגבר… דורשי השוויון דורשים לתת לכולם שווה בשווה, לקחת ממי ששרד את השואה, לקחת מהנכים, לקחת מגיל הזהב ולתת לכולם שווה בשווה.

אין שוויון בין בני אדם ואין משמעות ברורה לדרישת שוויון הזדמנויות. הדרישה לשוויון היא ריקה מתוכן , מסוכנת לחברה, מסוכנת לפרט  והיא בעיקר מפרנסת עמותות קיקיוניות המנסות לעשות מהפכה מרקסיסטית בעזרת אידיוטים שימושיים. לכל אדם חוזקות וחולשות המייחדות רק אותו. מדוע לדרוש שוויון הזדמנויות מאנשים שונים? אם לא הבנתם, קחו את הגלולה האדומה.

אתגר הנינג'ה – ישראל

אתגר הנינג'ה – ישראל, היא דוגמא טובה להבין כמה ערך השיוויון פוגע בנשים. בקצרה על התוכנית : אתגר הנינג'ה, מציגה מספר רב של מתמודדים שעליהם להשלים את מסלול האתגרים בזמן הקצר ביותר. אין הזדמנות שנייה, ברגע שנופלים מהמסלול אל הבריכה או נוגעים במים – נפסלים. מספר קטן של מתמודדים צלחו את המסלול הסופי. מוזמנים לבדוק בקישור כמה נשים עמדו במשימה.

עשוי לעניין אותך
תגובות
אם אהבתם, נשמח בשיתוף מצדכם!
שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

דילוג לתוכן