מדוע הדוסים מעצבנים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

מתוך מהדורת השבט 148 – מדוע הדוסים בקניון בלתי נסבלים.

לאטמה – מהדורת השבט, מהדורת חדשות סאטירית שבועית ששודרה ברצף מיוני 2009 עד אוגוסט 2013. הלהיטים הגדולים שיצרה התכנית זכו למיליוני צפיות.  עם השנים התגבש קהל של אלפי צופים שחיכה ליום חמישי כדי לצפות במהדורת השבט.

במאי 2011 לאטמה זכתה לתשובה חיובית של רשות השידור לתוכנית סאטירה חדשה עבור הערוץ הראשון. ההכנות למעבר ממהדורה באינטרנט שאורכה עד 12 דקות, לתוכנית טלוויזיה באורך חצי שעה גרמה לגידול של מאות אחוזים בהוצאות…  במשך שנתיים רשות השידור דחתה בתירוצים שונים את הפקת התוכנית. לבסוף הודיעו בערוץ הראשון  כי מבטלים את התוכנית על רקע אילוצים של רשות השידור. ובאוגוסט 2013 נגמר התקציב של על לאטמה והיא ירדה מהמסך. נראה שיש ברשות השידור אנשים שגייסו את כל היצירתיות, האנרגיות והקריאטיביות שלהם כדי לטרפד את מהדורת השבט.

ישראל כמדינה יהודית, ממשיכה רצף היסטורי של יותר מ 3,500 שנה (מברית בין הבתרים … , הצהרת בלפור 1917 , הסכם בין ויצמן לפייסל 1919 , וועידת סן רמו 1920 , המנדט על פלשתינה 1922 וועידת בסן פרנסיסקו 1945), של יצירה תרבותית. גם היום, ישראל של תשע"ח (2018) צריכה להתמודד מול הניסיון למחיקת התרבות היהודית או ריקונה מכל תוכן. ניסיון במהלך ההיסטוריה אימפריות קמו ונפלו – הבבלית, האשורית, המצרית, הסלאוקית, הרומית, הביזנטית…. כולם נעלמו, הם לא הושמדו כליל במלחמות. הם נעלמו כי התערבבו באוכלוסיות אחרות, איבדו את זהותם וכעבור מספר דורות לא נותר מהם זכר.
רציפות לימוד התורה במשך כל ההיסטוריה של העם היהודי, בהתמדה בכל הגלויות – מעידה ללא ספק שהדת היהודית ומסורת ישראל הן אבן היסוד לקיומו של העם היהודי. אלמלא לומדי התורה, העם היהודי בגולה היה נטמע בסביבה הלא-יהודית ומתבולל, אלמלא לומדי התורה הקונגרס הציוני היה מקים מדינה יהודית באוגנדה / ארגנטינה, בזכות לומדי התורה העם היהודי הבין שהוא יכול ללכת רק למקום אחד, להילחם רק על מקום אחד, להעפיל רק למקום אחד, לבנות ולהיבנות רק במקום אחד, בארץ-ישראל. אלמלא לומדי התורה, הנוכחות שלנו בארץ ישראל הייתה לא בזכות אלא בזכות הכוח, וחיילי צה ל היו לא יותר מאשר כובשים קולוניאליסטים.

קצת מוזר להיראות את אלה המתהדרים בליברליזם, הומניזם ובסובלנות כלפי האחר, אך מתנגדים לתרבות שלהם עצמם  – למסורת ישראל ולמקורות העם היהודי. אם, אנחנו המשתמטים משימור התרבות היהודית, מוחקי ירושת הדורות הבאים ומקדשי ההווה – הכאן ועכשיו,  אם נרוקן את היהדות מכל תוכן (מהי יהדות בלי שבת, תפילות, כשרות… ?) , נדלל את המקורות התרבותיים שלנו ולא נשכיל לשמור על שומרי המסורת, נישאר בלי המקור התרבותי שלנו ובכך נשליך לאשפה את ירושת הדורות הבאים. ריבוי דעות, תפיסת עולם שונה ומחלוקת הם דבר מבורך, הדיון הדו-צדדי מפרה את החשיבה, ובתנאי שהדברים נאמרים בסובלנות וכבוד הדדי ולא מתוך רצון להתנצחות. 

עשוי לעניין אותך
תגובות
אם אהבתם, נשמח בשיתוף מצדכם!
שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

דילוג לתוכן