הסיבה לגזענות

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on whatsapp
  • עריכת עמודה
  • שכפול עמודה
  • הוספת עמודה
  • מחיקת עמודה
 
  • עריכת וידג'ט
  • שכפול וידג'ט
  • Save Widget
  • מחיקת וידג'ט

מתוך מהדורת השבט  – הפרופסור יוסוף אל מהאלי מאוקספורד מסביר את הסיבה לגזענות בעולם רב-תרבותי, ומסביר מי באמת אשם.
***
סאטירה – סגנון אמנותי שמשמש להעברת ביקורת לעגנית על המציאות באמצעות הומור והגזמה.

כשכל תוכניות הסאטירה המושמעות מייצגות רק חלק מסוים בתוך החברה הישראלית, ושולחות חיציה רק לעבר טאבואים מסוג מסוים מאוד. לועגות בצורה לא מאוזנת ובצורה מגמתית נגד חלקים מסויימים בחברה ובתרבות היא הופכת להיות אוטואנטישמיות במסווה של סאטירה. ע"ע ארץ נהדרת , היהודים באים , גב האומה…

אוטואנטישמיות – יהודי שונא יהודים היא הגדרה של תופעה חברתית-פסיכולוגית שבמסגרתה אדם ממוצא יהודי חש ניכור כלפי מוצאו ומפתח עוינות אובססיבית כלפי בני עמו ודתו באופן דומה לזו שמפתחים האנטישמים מקרב עמים אחרים ודתות אחרות – לעתים תוך אימוץ נרטיבים וטענות שמעלים אנטישמים אלו.

בחיבורו "על השנאה העצמית היהודית" ניתח הפילוסוף תיאודור לסינג (1872-1933) את האוטו-אנטישמיות והקדיש פרק לויינינגר. לסינג, שהתנצר בגיל צעיר, חזר ליהדותו בהשפעת הציונות ונרצח ב-1933 בצ'כוסלובקיה בידי הנאצים. למרבה הצער, "על השנאה העצמית היהודית" מעולם לא תורגם לעברית למעט הפרק על ויינינגר שתורגם על-ידי אליקים העצני.

לטענת לסינג, המוסר היהודי המפותח הינו גם המפתח לפתולוגיה של שנאה אוטו-אנטישמית. האדם אינו רוצה לדעת רק מהי הסיבה לאסונות הפוקדים אותו, אלא גם מדוע. בעוד מרבית האנושות תזקוף את האשמה לפתח האחר – האויב – היהודי מקבל על עצמו אשמה משום שהוא רואה בכל אסון עונש שהוא בד בבד כפרה על חטא. סיבה נוספת לשנאה העצמית נעוצה בסביבה הלא-יהודית. תהליך הדמוניזציה של הקורבן הוא תהליך פסיכולוגי שכיח כדי להתגבר על נקיפות מצפון על עוול שנעשה. האדם מחפש סיבה להצדיקו. 2,000 שנים של אהבה נוצרית נונסטופ שינו משהו במהות הפנימית היהודית עד שגם היהודים השתכנעו שהעוולות מגיעות להם, ובלשונו של לסינג: "כדי להפוך בן אדם לכלב צריך רק לקרוא לו מספיק זמן 'כלב שכמוך!"

מריח כמו אוטו-אנטישמיות / אראל סג"ל | 28/06/2014

לאטמה – מהדורת השבט, מהדורת חדשות סאטירית שבועית ששודרה ברצף מיוני 2009 עד אוגוסט 2013. הלהיטים הגדולים שיצרה התכנית זכו למיליוני צפיות. עם השנים התגבש קהל של אלפי צופים שחיכה ליום חמישי כדי לצפות במהדורת השבט.

במאי 2011 לאטמה זכתה לתשובה חיובית של רשות השידור לתוכנית סאטירה חדשה עבור הערוץ הראשון. ההכנות למעבר ממהדורה באינטרנט שאורכה עד 12 דקות, לתוכנית טלוויזיה באורך חצי שעה גרמה לגידול של מאות אחוזים בהוצאות… במשך שנתיים רשות השידור דחתה בתירוצים שונים את הפקת התוכנית. לבסוף הודיעו בערוץ הראשון כי מבטלים את התוכנית על רקע אילוצים של רשות השידור. ובאוגוסט 2013 נגמר התקציב של על לאטמה והיא ירדה מהמסך.

נראה שיש ברשות השידור אנשים שגייסו את כל היצירתיות, האנרגיות והקריאטיביות שלהם כדי לטרפד את מהדורת השבט.

צונזר

חופש הביטוי בתקשורת

לא צונזר

עשוי לעניין אותך
תגובות
אם אהבתם, נשמח בשיתוף מצדכם!
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on whatsapp

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
דילוג לתוכן