מיהו צמחוני ?

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on whatsapp

מילון אבן שושן הגדיר ב 1965 את הצמחוני : המדיר עצמו מאכילת בשר, הטוען לחטא ופשע הוא לִשְׁחֹט בעלי חיים לשם אכילת בשרם. על פי ויקיפדיה המונח צמחונות הוא אורח חיים תזונתי המתאפיין בהימנעות מאכילת בשר בעלי חיים (כולל דגים). יש הסכמה מוחלטת שבשר מחוץ לתחום בצמחונות.

אם אני צמחוני שאוכל חזיר, שרימפס, בשר עם חלב או בשר של נבלה האם אני עדיין יכול להגדיר את עצמי כצמחוני?

מי בעצם קובע מיהו צמחוני? ייתכן ויש קומץ שקונה את הרעיון הפוסט-מודרני פְּרוֹגְרֵסִיבִי שמאמין שאפשר לאכול חזיר או שרימפס ועדיין להשתייך לקבוצת הצמחונים, אך ברור לכל אדם הגיוני, שהצמחונות כקבוצה מגדירה את מהות התזונה הצמחונית (הימנעות מאכילת בשר בעלי חיים), לא האדם הצמחוני (גם הפרוגרסיבי) קובע את מהות הצמחונות. הצמחונות והגדרת מהותה קיימות לפניו – ובלעדיו.

ומה לגבי אדם שמגדיר עצמו יהודי, אבל יהודי שיוצא נגד מנהגי התרבות היהודית במרחב הציבורי – מתנגד לשמירת השבת, ללימוד תכנים יהודים, למילה…?

מילון אבן שושן מגדיר את היהודי : יהודי, עברי, ישראלי, כנוי לכל אחד מעם ישראל… אֹרַח חַיִּים ומנהגים יהודיים. על פי ויקיפדיה הגדרת היהודי : הדת היהודית היא המאפיין התרבותי הראשון במעלה של האתניות (סממנים תרבותיים משותפים) היהודית…, האמונה בדת היהודית או שמירת מנהגים יהודיים אינם תנאי מחייב להיות יהודי… לפי ההלכה היהודית, כל צאצא לאם יהודי, וכל אדם אשר עבר גיור, הוא יהודי.

אינני דתי, אינני שומר שבת, אינני מקפיד על כשרות ואינני מניח תפילין. אבל מכיר בחשיבותה של התרבות היהודית כתנאי להמשך קיומנו כעם יהודי בארץ ישראל ולמען המשכיות התרבות היהודית בדורות הבאים.

לענ"ד, ניתוק הזהות היהודית מהמרחב הציבורי עשוי להוביל בסופו של תהליך לטשטוש ואבדן התרבות היהודית ולהתבוללות. כפי שמתרחש בארה"ב (כ 60% מיהודי ארה"ב וקנדה מתבוללים), גם בישראל יש המציינים את היהדות על ידי ארוחת חג (גם סילבסטר וכריסמס) עם שרימפסים, בשר עם חלב, יום הכיפורים זה חג האופניים, שמירת השבת במרחב הציבורי זה כפיה דתית והנחת תפילין זה הדתה.

לא כל סממן יהודי במרחב הציבורי הוא כפייה. היהדות היא מה שמחבר את כולנו, היא הזהות וההיסטוריה שלנו, והיא מה שמחבר אותנו למקום הזה. אם, אנחנו (החילוניים) המשתמטים משימור התרבות היהודית, לא נתמוך ונשמור על מי ששומר על התרבות היהודית גם עבורנו (מי ששמר על הגחלת היהודית במשך 2000 שנה, בזכותו חזרנו לישראל ולא לאוגנדה, ובזכותו השירות בצה"ל הוא הגנה על ישראל ולא צבא כיבוש מדומיין) נישאר בלי המקור התרבותי שלנו ובכך נשליך לאשפה את ירושת הדורות הבאים.

כל מי שאימו יהודיה, הוא יהודי, אפשר שהיהדות שלכם היא חזיר ושרימפס, ובלי השבת, לכל אחד מאיתנו יש את החירות לעצב את המרחב הפרטי שלו על פי תפיסת עולמו,…זה לא עושה אתכם פחות יהודים (צריך רק אימא יהודייה), תעשו מה שנכון עבורכם ועבור ילדכם. אבל אל תכפו את החילוניות שלכם על כלל ישראל, אל תעקרו את התרבות היהודית מעם ישראל (מהי יהדות בלי שבת, כשרות, נישואין, קדיש, קידוש, סידור, שמע ישראל, שבת, תפילין או טלית, ארץ ישראל….?) אגב, אם הילדים שלנו יכירו את הקידוש ואת קריאת שמע זה לא יעשה אותם פחות חילוניים…

במהלך ההיסטוריה אימפריות קמו ונפלו – הבבלית, האשורית, המצרית, הסלאוקית, הביזנטית…. כולם נעלמו, הם לא הושמדו כליל במלחמות. הם נעלמו כי התערבבו באוכלוסיות אחרות, איבדו את זהותם וכעבור מספר דורות לא נותר מהם זכר. כיהודי שאינו דתי אבל מכבד את התרבות היהודית, אינני רוצה להתנתק ולנתק את ילדי מהתרבות היהודית (שוב, מהי יהדות בלי שבת, כשרות, נישואין, קדיש, קידוש, סידור, שמע ישראל, שבת, תפילין או טלית, ארץ ישראל…?). באופן אישי, אין לי את הידע והיכולת להעביר לדור הבא את המנהגים והסממנים של התרבות היהודית, לכן טוב עושה המדינה שבמרחב הציבורי עדיין ניתן להרגיש שהחג או השבת נכנסת (יותר משאני שומר על השבת – השבת שומרת עליי), טוב שיש מי שמשגיח על הכשרות… לענ"ד, הניתוק מהיהדות הוא ניתוק מהציונות. מהסביבה שלי אני יודע שקרוביי השומרים על אורח החיים היהודי הלכה למעשה – גם קרובים יותר לציוניות (ולהיפך). כפי שחיילי צהל שומרים על קיומה הפיזי של מדינת ישראל, כך הדתיים שומרים על קיומה היהודי של מדינת ישראל.

עשוי לעניין אותך
תגובות
אם אהבתם, נשמח בשיתוף מצדכם!
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on whatsapp

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp
דילוג לתוכן