קטלבלס: סוד האימון לכושר גופני מיטבי

הקטלבלס (Kettlebells), כמו גם משקולות יד (Dumbbells) או מוט משקולות (Barbells), הם כלים לאימון כוח, אולם הצורה ואופן השימוש בהם שונים בתכלית.

משקולות רגילות מאוזנות וממורכזות, מרכז הכובד נמצא בידית, ואילו במשקולת הקטלבלס מרכז הכובד נמצא בכדור, רחוק מהידית, כמו מפרק נוסף אחרי פרק כף היד. להבדיל ממשקולת רגילה, בה המשקל משפיע על המפרק שמניע אותה ולכך גם נועדה, הקטלבלס מושך את הגוף החוצה ממרכז הכובד ופועל בתנועת שרשרת המפעילה את כל הגוף

המבנה הייחודי של הקטלבלס, משפיע על סוג האימון בכמה דרכים עיקריות:

  • מרכז כובד לא מאוזן: צורת הקטלבלס, עם כדור בולט מצד אחד, גורמת למרכז הכובד שלו להיות רחוק מהידית. תכונה זו משנה את מרכז הכובד של הגוף בעת השימוש בקטלבלס, ומאלצת את שרירי הליבה והמייצבים לעבוד קשה יותר כדי לשמור על יציבות. כתוצאה מכך, אימון קטלבלס יעיל במיוחד לחיזוק שרירי הליבה והשיפור היציבה הכללית.
  • תנועה רב-מפרקית: תרגילי קטלבלס רבים משלבים תנועות מורכבות המפעילות מספר קבוצות שרירים בו זמנית. לדוגמה, תרגיל כמו "סווינג קטלבלס" עובד על שרירי הרגליים, הישבן, הליבה, הגב והכתפיים. כתוצאה מכך, אימון קטלבלס יעיל מאוד בשיפור הכוח הכללי והסיבולת השרירית.
  • שיפור שריפת קלוריות: בשל השילוב של עבודה מרובת שרירים ותנועות מורכבות, אימון קטלבלס יעיל מאוד בשריפת קלוריות. מה שהופך אותו לאימון יעיל מאוד לירידה במשקל ולשיפור הכושר האירובי.
  • הפעלת שרירי הליבה: צורת הקטלבלס גורמת להסטת מרכז הכובד קדימה, ומגייסת את שרירי הליבה באופן טבעי לייצוב הגוף.
  • גיוס שרירים מייצבים: תנועות הקטלבלס מורכבות ומאתגרות את שרירי היציבות בכל הגוף, תוך שיפור השליטה והתיאום בין קבוצות שרירים שונות.
  • שרשרת תנועה דינמית: רוב תרגילי הקטלבלס עובדים על שרשראות תנועתיות, מהרגליים ועד לכתפיים, תוך שיפור הכוח, הגמישות, הסיבולת והקואורדינציה.

המבנה הייחודי של הקטלבלס תורם לאימון יעיל ורב-ממדי, המשפר את הכוח הכללי, הסיבולת השרירית, שריפת הקלוריות והיציבה.

לשיעורי קטלבלס קבוצתיים - הקלק כאן
לסדנאות קטלבלס למתחילים - הקלק כאן
לחנות קטלבלס - הקלק כאן