דיוק בביצוע התרגיל או דיוק בתנועה (גם במרכיבים אשר אינם נראים לעין) הוא אחד מהמרכיבים החשובים ביותר בתרגול. כשאני מלמד או מתרגל בעצמי אני מנסה לחשוב על ביצוע תרגיל כחזרה אחת מדוייקת שעליה אני חוזר X פעמים, זאת להבדיל מחשיבה כמותית, קרי ביצוע של X פעמים של אותו התרגיל כאשר בדרך אתה מאבד את הדגשים של התרגיל ובכך מאבד את הדיוק.

הדגש הקבוע הוא - טכניקה קודמת לכושר גופני. שלוש דוגמאות שיעזרו לכם להכניס את ההיגיון הזה לראש :

1. כדורסלן מתרגל זריקה מדויקת / קליעה לסל. אין כדורסלן שזורק כדור בצורה סתמית לעבר הסל.

2. מתאגרף מתרגל מכה מדויקת / מכה יעילה לאזור נקודות התורפה (סנטר, לסת,. כבד...) של היריב. אין מתאגרף שזורק מכות סתמיות לכיוון כללי של היריב.

3. הנפת הקטלבלס - kettlebells Snatch (אפשר וצריך ליישם זאת על כל תרגיל ובכל שיטה) נקודות לתשומת לב בזמן הנפת הקטלבלס : תחושות בכף הרגל, העברת משקל הגוף מצד לצד, תנועתיות האגן, הירך והברך, התנועה הסיבובית של הגוף, המגע של האמה עם הירך בזמן ההנפה ובזמן החזרה, העברת הכוח מהפלג התחתון לפלג העליון של הגוף, מיקום הקטלבלס על כף היד בכל שלבי ההנפה, שלב המשיכה והדחיפה, נשימה מתאימה ועוד...

אפשר להניף בטכניקה טובה (מתאימה למניף) ואפשר להניף באופן גרוע. היתרונות של ההנפה הטובה / הדיוק בתנועה הם רבים :
- יעילות, שתוביל לשיפר ביכולת להניף משקל רב יותר ולהניף מספר רב יותר של חזרות.
- פחות פציעות.
- מרכיבי הכושר משתפרים.
- טכניקה טובה מאפשרת ללמוד ולבנות מיומנויות חדשות.

"אתה יכול להתאמן על זריקות שמונה שעות ביום, אך אם הטכניקה שלך שגויה, כל מה שהפכת להיות זה שחקן שקולע טוב, בדרך לא טובה. תלמד את היסודות כמו שצריך וכל מה שתעשה יהיה טוב יותר" - מייקל ג'ורדן

גם אם אנחנו לא ספורטאים, חשוב להתייחס בצורה זו לכל תרגיל ותרגול אותו אנו מבצעים. הנפת קטלבלס (או כל תרגיל אחר) בצורה טובה ומתאימה דורשת זמן ותרגול רב, זה לא קורה ביום אחד. לכן הטכניקה תמיד תהיה קודמת לכושר גופני, לפני שמגבירים את הקצב, לפני שמניפים משקלים גבוהים יותר, משפרים את הדיוק והטכניקה. וגם כאשר מגיעים לרמה טובה, ממשיכים לשפר את הטכניקה.

נ.ב.
אפשר ליישם את הדיוק גם במרכיבים אחרים בחיים. לדוגמא להגיע לשיעור בזמן שנקבע. לדייק בהנחיות לתרגול (להבדיל מלהקשיב לבִּירְבּוּרִים של השכן).

שתפו