הדתה או דרוס כל דוס ?

דרוס כל דוס

ראשית גילוי נאות – אינני דתי ואינני מקפיד על כשרות או מניח תפילין – אני רמת שרוני, נוסע בשבת, לא פחות חילוני מסביבתי.  אף אחד לא חייב אותי בעבר ואת יילדי בהווה בתורה ומצוות. עם זאת בחרתי לחיות במדינה יהודית (כן, ככה מדינת ישראל מוגדרת במגילת העצמאות).

יש משמעות בלהיות יהודי, יש לא מעט תכנים המרכיבים את התרבות היהודית – תורה, מצוות (מילה, שבת, כשרות, נישואין, חגים) זיקה לארץ ישראל. מרכיבים אלה יוצרים תרבות ומסורת המלכדת ומאחדת אותנו כעם, יצירה תרבותית שנשמרה במשך 3500 שנה ויש לנו אחריות להעבירה גם לדורות הבאים.

גדלתי ברמת השרון, על ברכיי הפולקלור המקומי – פינק פלויד, קינג קרימזון, פרל ג'אם ו "דרוס כל דוס, השמד כל חרד, כל מתנחל הוא מחבל, צרור באדמו"ר ומחסנית ברבנית" … (אני עדיין מאזין באדיקות לשלושת הראשונים). אולם, יצאתי ממערכת החינוך הממלכתית בור בכל הנוגע לתרבות היהודית, למדתי על סיפורי התנך, אבל לא למדתי מה זה קדיש, קידוש, סידור, שמע ישראל, שבת, תפילין או טלית… כל מה שמזכיר או מריח יהודי. אשמח אם ילדי יזכו לקבל קצת יותר תרבות יהודית (מה שהיודופובים מכנים *'הדתה') , קצת יותר העשרה בפולקלור היהודי, קצת יותר מעולם הערכים היהודי… והרבה פחות גזענות , הכללות ושנאת דתיים, מתנחלים, מסורתיים, מזרחיים…

*תרבות הפוליטקלי קורקט אינה מאפשרת היום לשיר "דרוס כל דוס, השמד כל חרד, כל מתנחל הוא מחבל, צרור באדמו"ר ומחסנית ברבנית" אז מכבסים את זה בשם 'הדתה'. (אַל תֹּאמַרו 'הדתה' , אִימְרוּ יודופוביה!.)

דברים בשם אומרם :
שולמית אלוני – "החרדים יונקים מאותם יצרים אפלים שמהם ינקה הזוועה הנאצית-פשיסטית"

גבי גזית – "עלוקות, תולעים ופרזיטים, לרכז אותם בגיטאות וללא מים"

אורנן יקותיאלי – "צריך להיכנס למאה שערים עם זחלמים ומקלעים אפס-חמש ולרסס אותם"

שלמה גזית – "הכיפות הסרוגות עבורי הן כמו צלב הקרס על השרוול של החיילים הנאצים"

יגאל תומרקין – "כשאני רואה את החרדים אני מבין את הנאצים"

יהונתן גפן – "אם החילונים רוצים לחיות פה, אין להם ברירה אלא לפתוח באינתיפאדה. כן, אני מוכן לזרוק את האבן הראשונה"

ישעיהו לייבוביץ' – "מדוע אין לנו את הכוח להעמיד פלוגות של אנשים אשר ישברו להם את העצמות? פשוט מאוד. ואם תאמרו: זה קריאה למלחמת אזרחים. אז אני אומר: כן."

היהדות היא מה שמחבר את כולנו, היא הזהות וההיסטוריה שלנו, והיא מה שמחבר אותנו למקום הזה. אם, אנחנו המשתמטים משימור התרבות היהודית, מוחקי ירושת הדורות הבאים ומקדשי ההווה – הכאן ועכשיו, אם נרוקן את היהדות מכל תוכן (מהי יהדות בלי שבת, תפילות, כשרות… ?) , נדלל את המקורות התרבותיים שלנו ולא נשכיל לשמור על שומרי המסורת, נישאר בלי המקור התרבותי שלנו ובכך נשליך לאשפה את ירושת הדורות הבאים.

גם מקימי המדינה החילוניים הבינו את החשיבות של המסורת היהודית, היהדות היא מה שמחבר את כולנו, היא הזהות וההיסטוריה שלנו. כדי שבעוד מספר שנים – הילדים שלנו ידעו מה זו יהדות. בלי להתבייש.

בנימין זאב הרצל 1897 – "הציונות היא שיבה ליהדות עוד לפני השיבה לארץ ישראל."

ברל כצנלסון 1935 – " דור מחדש ויוצר איננו זורק אל גל האשפה את ירושת הדורות. הוא בוחן ובודק, מרחיק ומקרב. יש שהוא נאחז במסורת קיימת ומוסיף עליה. ויש שהוא יורד לגלי גרוטאות, חושף נשכחות, ממרק אותן מחלודתן, מחזיר לתחיה מסורת קדומה, שיש בה כדי להזין את נפש הדור מחדש."

מאיר דיזנגוף - 1933 : "אין כאן שאלה שבדת בלבד, אלא שאלה ציבורית ולאומית. לכל עם ועם יש מסורת של השקפות, אמונות, מנהגים – השומרת עליו… אוי לו ליחיד ואוי לו לקיבוץ שייבדל מתוך עמו. עלינו להישמר מחילול שבת בפרהסיה... יותר מששמרו ישראל על השבת, כך השבת שמרה על ישראל".

חיים נחמן ביאליק : "ארץ ישראל בלי שבת לא תיבנה, אלא תיחרב, וכל עמלכם יהיה לתוהו. עם ישראל לא יוותר לעולם על השבת. היא לא רק יסוד קיומו הישראלי, אלא גם יסוד קיומו האנושי... בלי שבת אין ארץ ישראל ואין תרבות ישראל, השבת היא התרבות".

דוד בן גוריון : "ההנהלה הציונית, הנהלת הסוכנות והנהלות קרן הקיימת לישראל וקרן היסוד החליטו להכניס סעיף לכל החוזים שבין המתיישבים ובין הקרנות את הסעיף הבא… בהכנסת סעיף זה אין ההנהלה הציונית, הנהלת הסוכנות או הנהלות הקרנות מתכוונות להתערב בהליכות המתיישב בענייני דת ולפגוע בחופש מצפונו… אולם לימי המנוחה בשבת ובחגים יש ערך לאומי כללי…"

היהדות היא מה שמחבר את כולנו, היא הזהות וההיסטוריה שלנו, והיא מה שמחבר אותנו למקום הזה. אם, אנחנו המשתמטים משימור התרבות היהודית, מוחקי ירושת הדורות הבאים ומקדשי ההווה – הכאן ועכשיו, אם נרוקן את היהדות מכל תוכן (מהי יהדות בלי שבת, תפילות, כשרות… ?) , נדלל את המקורות התרבותיים שלנו ולא נשכיל לשמור על שומרי המסורת, נישאר בלי המקור התרבותי שלנו ובכך נשליך לאשפה את ירושת הדורות הבאים.

ארגונים כמו 'ישראל חופשית', 'הפורום החילוני' , 'נשות הכותל', 'המרכז הרפורמי', 'מולד', 'שוברים שתיקה', 'בצלם', 'עדאלה', 'מוסאווה', 'מבוי סתום' ואחרים (למעלה מ 900 ארגונים) נתמכים ע"י הקרן (האמריקאית) לישראל חדשה במיליוני דולרים במטרה למחוק את אופייה היהודי של ישראל והפיכתה למדינת כל אזרחיה – חברה פתוחה (Open Society) . המושג 'הדתה' הומצא על ידי ארגון מולד על מנת להילחם בישראל כמדינה יהודית. כך אמרה סמנכ"ל לשעבר בקרן (האמריקאית) לישראל חדשה ליועץ הפוליטי של השגרירות האמריקאית: "היעלמותה של המדינה היהודית לא תהיה הטרגדיה שהישראלים חוששים ממנה, משום שהיא תהפוך לדמוקרטית יותר"

 

שתפו