יומן הרשת של אורי הירש

רשומות בנושאי תרגול, תנועתיות, קטלבלס, יוגה, תרבות ותובנות אחרות.

מדינה יהודית - עשרים פעמים

מגילת העצמאות, המבטאת את ה "אני מאמין" של העם ואת חזונו, קובעת בבירור את מהותה היהודית של מדינת ישראל. (המילה "יהודית" מופיעה על הטיותיה השונות כ-20 פעמים, המילה "דמוקרטית" אינה מופיעה כלל!).

חוק הלאום מחזק את הזהות, התרבות והמורשת כפי שמופיע במגילת העצמאות. "בארץ-ישראל קם העם היהודי, בה עוצבה דמותו הרוחנית, הדתית והמדינית…אשר נתן במיוחד תוקף בין-לאומי לקשר ההיסטורי שבין העם היהודי לבין ארץ-ישראל ולזכות העם היהודי להקים מחדש את ביתו הלאומי."

מהותה של ישראל כמדינה יהודית נזכר גם על ידי נשיא בית המשפט העליון שמעון אגרנט :“לא יכול להיות ספק בדבר – וכך מלמדים ברורות הדברים שהוצהרו בשעתו בהכרזה על הקמת המדינה – כי לא זו בלבד שישראל היא מדינה ריבונית, עצמאית, ... , אלא גם שהיא הוקמה “כמדינה יהודית בארץ ישראל”, כי האקט של הקמתה נעשה בראש וראשונה בתוקף “זכותו הטבעית וההיסטורית של העם היהודי לחיות ככל עם ועם עומד ברשות עצמו במדינתו הריבונית, וכי היה בו באקט זה משום הגשמת שאיפת הדורות לגאולת ישראל"

לפני שאתה ממשיכים, תקדישו דקה לקרוא את חוק הלאום (תראו למה אתם / נציגי הציבור שלכם מתנגדים) :

חוק היסוד – ישראל – מדינת הלאום של העם היהודי

1. עקרונות יסוד
(א) ארץ ישראל היא מולדתו ההיסטורית של העם היהודי, שבה קמה מדינת ישראל .
(ב) מדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי, שבה הוא מממש את זכותו הטבעית, התרבותית, הדתית וההיסטורית להגדרה עצמית.
(ג) מימוש הזכות להגדרה עצמית לאומית במדינת ישראל ייחודי לעם היהודי.

2. סמלי המדינה
(א) שם המדינה הוא “ישראל.”
(ב) דגל המדינה הוא לבן, שני פסי תכלת סמוך לשוליו, ומגן־דוד תכול במרכזו .
(ג) סמל המדינה הוא מנורת שבעת הקנים, עלי זית בשני צדדיה, והמילה “ישראל” למרגלותיה.
(ד) המנון המדינה הוא “התקווה.”
(ה) פרטים לעניין סמלי המדינה ייקבעו בחוק.

3. בירת המדינה
ירושלים השלמה והמאוחדת היא בירת ישראל.

4. שפה
(א) עברית היא שפת המדינה.
(ב) לשפה הערבית מעמד מיוחד במדינה; הסדרת השימוש בשפה הערבית במוסדות ממלכתיים או בפניהם תהיה בחוק.
(ג) אין באמור בסעיף זה כדי לפגוע במעמד שניתן בפועל לשפה הערבית לפני תחילתו של חוק-יסוד זה.

5. קיבוץ גלויות
המדינה תהא פתוחה לעלייה יהודית ולקיבוץ גלויות.

6. הקשר עם העם היהודי
(א) המדינה תשקוד על הבטחת שלומם של בני העם היהודי ושל אזרחיה הנתונים בצרה ובשביה בשל יהדותם או בשל אזרחותם.
(ב) המדינה תפעל בתפוצות לשימור הזיקה בין המדינה ובין בני העם היהודי.
(ג) המדינה תפעל לשימור המורשת התרבותית, ההיסטורית והדתית של העם היהודי בקרב יהדות התפוצות.

7. התיישבות יהודית
המדינה רואה בפיתוח התיישבות יהודית ערך לאומי, ותפעל על מנת לעודד ולקדם הקמה וביסוס שלה.

8. לוח רשמי
הלוח העברי הוא לוח רשמי של המדינה ולצידו ישמש הלוח הלועזי כלוח רשמי; השימוש בלוח העברי ובלוח הלועזי ייקבע בחוק.

9. יום העצמאות וימי זיכרון
(א) יום העצמאות הוא יום החג הלאומי הרשמי של המדינה.
(ב) יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ויום הזיכרון לשואה ולגבורה הם ימי זיכרון רשמיים של המדינה.

10. ימי מנוחה ושבתון
שבת ומועדי ישראל הם ימי המנוחה הקבועים במדינה; למי שאינם יהודים זכות לקיים את ימי המנוחה בשבתם ובחגיהם; פרטים לעניין זה ייקבעו בחוק.

11. נוקשות
אין לשנות חוק-יסוד זה אלא בחוק-יסוד שנתקבל ברוב של חברי הכנסת.

חשיבות חוק היסוד – ישראל – מדינת הלאום של העם היהודי
מאז ומעולם הייתה הסכמה גורפת של הזרם המרכזי בישראל שהמדינה היא יהודית ודמוקרטית. הסכנה לקיומה של המדינה היהודית והדמוקרטית הייתה רק בקצוות, מצד את אלה המתנגדים לקיומה של מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית (נטורי קרתא) ותמונת הראי שלהם, המתנגדים לקיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית (ארגוני הקרן לישראל חדשה). הגדרת ישראל כמדינה יהודית הפך להיות נושא שנוי במחלוקת. יודופובים ואנטישמים בארץ ובעולם, שוללים את קיומה של המדינה היהודית או אינם מכירים בזכות ההגדרה העצמית של המיעוט היהודי במזה"ת, ישנם אנשים בציבור הישראלי (בסיוע ומימון קרנות זרות) אשר פועלים להפיכת ישראל למדינת כל לאומיה.

חוק-יסוד: ישראל – מדינת הלאום של העם היהודי, מגדיר את אופיה היהודי של ישראל ומעניק זכויות לאום לעם היהודי. החוק אינו עוסק בזכויות אדם או שיווין אזרחי. חוק הלאום למעשה מאזן את חוק-יסוד: כבוד האדם וחירותו (שעבר במחטף בתוך ממשלת מעבר ומול כנסת חצי ריקה (רוב של 32 מול 21)) אשר עוסק בערכי זכויות האדם.

אלה המתנגדים למדינה היהודית (חוק הלאום), האם הם מתנגדים גם לחוק כבוד האדם וחירותו ?… הרי זה מובן שישראל היא דמוקרטית, למה אנחנו צריכים חוק שיגיד לנו שאנחנו דמוקרטים?

אלה החותרים להקים מדינת לאום ערבית (שתי מדינות לשתי עמים) נוספת בארץ ישראל (בנוסף ל 21 מדינות לאום ערביות שכבר קיימות במזה"ת), מדוע אתם מתנגדים למדינת לאום אחת למיעוט היהודי במזה"ת?.

האם ציבור הבוחרים, שנציגיו (השמות למטה) הצביעו נגד חוק הלאום, שותף להשקפת עולם זו ? ואם כן, מדוע הם מתנגדים לדגל, להמנון, לירושלים, לקיומה של המדינה היהודית?. ראוי שכל בעלי זכות הבחירה יביעו את עמדתם.

דווקא ההפגנות נגד המדינה היהודית מחזקות את חשיבות החוק, אם ישראל לא תעמוד על זכותה להיות יהודית עכשיו, היא תאלץ להתמודד עם הבעיה בעתיד כשחלק מהציבור (היהודי) כבר אינו מכיר ביהדותה של ישראל. החוק אומר את מה שהיה אמור להיות המובן מאליו, ומעניק תוקף רשמי של מדינת ישראל כמדינה יהודית.

להלן 62 התומכים במדינת ישראל, כמדינת הלאום של העם היהודי :
הבית היהודי -אורי יהודה אריאל, אלי בן-דהן, נפתלי בנט, מרדכי יוגב, שולי מועלם-רפאלי, ניסן סלומינסקי, בצלאל סמוטריץ, איילת שקד. הליכוד – יולי יואל אדלשטיין, אמיר אוחנה, זאב אלקין, דוד אמסלם, אופיר אקוניס, גלעד ארדן, נאוה בוקר, דוד ביטן, ענת ברקו, יהודה יהושע גליק, גילה גמליאל, אבי (משה) דיכטר, צחי הנגבי, שרן השכל, מכלוף מיקי זוהר, אורן אסף חזן, חיים כץ, ישראל כץ, ז`קי לוי, יריב לוין, ירון מזוז, אברהם נגוסה, בנימין נתניהו, נורית קורן, יואב קיש, איוב קרא, מירי רגב, יובל שטייניץ. יהדות התורה – ישראל אייכלר, יעקב אשר, משה גפני, יעקב ליצמן, מנחם אליעזר מוזס, אורי מקלב. ישראל ביתנו – רוברט אילטוב, סופה לנדבר, יוליה מלינובסקי, עודד פורר. כולנו – מיכאל אורן, אלי אלאלוף, מירב בן-ארי, יואב גלנט, אלי כהן, רחל עזריה, רועי פולקמן, טלי פלוסקוב, יפעת שאשא ביטון. ש"ס – ינון אזולאי, יואב בן-צור, יצחק וקנין, מיכאל מלכיאלי, יעקב מרגי, משולם נהרי, דן סידה.

ואלו הם 55 המתנגדים למדינה היהודית:
המחנה הציוני – זוהיר בהלול, מיכל בירן, איל בן-ראובן, יחיאל חיליק בר, איתן ברושי, עמר בר-לב, יצחק הרצוג, יואל חסון, יוסי יונה, שלי יחימוביץ`, איתן כבל, יעל כהן פארן, ציפי לבני, מרב מיכאלי, איילת נחמיאס ורבין, קסניה סבטלובה, רויטל סויד, סאלח סעד, לאה פדידה, עמיר פרץ, מיקי רוזנטל, נחמן שי, איציק שמולי, סתיו שפיר. הרשימה המשותפת – טלב אבו עראר, ג'מעה אזברגה, סעיד אלחרומי, יוסף ג`בארין, מסעוד גנאים, חנין זועבי, ג`מאל זחאלקה, עבד אלחכים חאג` , דב חנין, אחמד טיבי, ואאל יונס, איימן עודה, עאידה תומא סלימאן. יש עתיד – קארין אלהרר, יעל גרמן, חיים ילין, מאיר כהן, עליזה לביא, מיקי לוי, יאיר לפיד, יואל רזבוזוב, אלעזר שטרן, עפר שלח, פנינה תמנו-שטה. כולנו – אכרם חסון . מרצ – אילן גילאון, תמר זנדברג, עיסאווי פריג`, מיכל רוזין, מוסי רז, ישראל ביתנו – חמד עמאר.

קישור להצבעה על חוק הלאום בכנסת

תגובות על התרגול , הצעות לשיפור...

באותו נושא :

דילוג לתוכן