יומן הרשת של אורי הירש

קטלבל, תנועתיות, כושר, ספורט ומה שביניהם

בעולם הקטלבל קיימים שני זרמים עיקריים לתרגול: קטלבל בסגנון הכושר וספורט הנפת הקטלבל. ההבדלים בין הסגנונות טמונים בהגדרת המטרות של כל שיטה והעקרונות הנובעים מכך. חשוב לציין כי שני הסגנונות דורשים יכולת אתלטית ומיומנות טכנית גבוהה, אולם לכל סגנון דגשים והתייחסות ייחודיים לביצוע התרגילים.

מה זה קטלבל?

תרגול באמצעות קטלבל מבוסס ברובו על הנפות, על תנועה רב-מפרקית המצריכה קואורדינציה בין- מפרקית ברמה גבוהה ועל הוצאה אנרגטית גבוהה. הדינמיות והזרימה בתרגול גורמים להוצאת אנרגיה משמעותית. יותר קבוצות שרירים מאומנות בתרגול זה בבת-אחת והוא משלב היבטים גופניים וחשיבתיים כאחד (ריכוז, דיוק, קואורדינציה, שיווי משקל ועוד).

קטלבל לשיפור מרכיבי הכושר

התרגול בסגנון הכושר מותאם ופונה אל המכנה המשותף של רוב המתרגלים- שיפור מרכיבי הכושר, שיפור ביציבה, האצת חילוף החומרים כסיוע לתהליך ירידה במשקל ועוד. סגנון זה, המכונה גם "הנפה בסגנון קשה" (Hard style) הושפע מאומנויות לחימה ומשתמש בעקרונות הלקוחים מעולם זה (למשל ה-" Kime") ולכן גם נפוץ יותר בקרב אמני לחימה. ההנפות מתבצעות בצורה אגרסיבית ומצליפה, בדומה להוצאת מכה (אגרוף או בעיטה). בסגנון זה כל הגוף מתגייס לייצוב. מאמץ מופעל על אזור חגורת הכתפיים והשכמות, וההנפה
נעשית בצורה חדה, ממש כמו מכה, במטרה ליצור כוח מתפרץ להנעת הקטלבל. הסגנון דומה במידה מסוימת להרמת משקולות או לכוח המתפרץ של אמנויות לחימה, ומתאים בעיקר לעומסים גבוהים ולפרק זמן קצר יחסית. סגנון זה שם דגש על עקרון המגוון והגיוון- יש בו מגוון רחב של תרגילים הכוללים תרגילי שכיבה, עמידה, מהירויות משתנות, תרגילים מתפרצים ולצדם תרגילים איטיים. התרגילים המאפיינים את הסגנון הזה הינם: Get-upDead-LiftSwingCleanSquatPressWind-mill

ספורט הנפת הקטלבל – (Kettlebell lifting sport או G.S – Girevoy sport)

ספורט הנפת הקטלבלס היא פעילות ספורטיבית תחרותית, שמטרתה דחיקה או הנפה של הקטלבלס במשקל 32 ק"ג (32 ק"ג ברמה המקצוענית ו 24 ק"ג ברמה החובבנית), מספר רב ככל האפשר של פעמים, במשך 10 דקות.
תחרויות הנפת הקטלבלס מחולקות לשני סוגים:
1. קרב שתיים (Biathlon) – : המורכב מדחיקה (Jerk) והנפה (Snatch).
2. מחזור ארוך : (Long cycle) –  המורכב מהנפה קצרה ודחיקה  (Clean and Jerk)

גישה זו מכונה גם הסגנון הרך (Soft style). בסגנון זה התנועה רכה, מתואמת וזורמת, כמו ריקוד. הגוף לומד לעבוד למשך פרקי זמן ארוכים, בעצימות גבוהה ובצורה משוחררת, בניסיון לא לבזבז אנרגיה מיותרת.
סגנון זה מבוסס על יעילות, ודיוק מרבי, פשטות וחיסכון בתנועה, בצורה כזו שלא יבזבז כוח מיותר, על מנת שהמתחרה יוכל להניף את המשקל הנדרש בזמן הקצוב, למשך מספר רב של חזרות ככל שיוכל.
בשל העובדה שכולנו שונים מבחינת מבנה השלד, הגנטיקה ומשתנים אחרים, על מנת להגיע לביצועים מיטביים יש להתאים את צורת ההנפה למבנה האישי של המתרגל, דבר הדורש מיומנות לימוד והבנה גבוהה, הן מבחינת המאמן והן מבחינת המתרגל. התרגילים המאפיינים סגנון זה הם שלושה עיקריים : Snatch ,Jerk וה- Long cycle , המלווים בתרגילי עזר.

קטלבל – דומה אבל שונה

הקטלבל הוא אותו קטלבל, אבל הסגנון אינו אותו סגנון… טוב גם זה לא כל כך מדוייק , יש הרבה הבדלים בין הקטלבל הקלאסי (כושר) לקטלבל התחרותי (ספורט). ראה במדריך לרכישת קטלבלס.
השוני מתחיל כבר באופן ביצוע עמידת המוצא , ה- Rack Position – עמידת הביניים בין ה- clean ל- press.
קיימים הבדלים באופן ביצוע תרגילי הלחיצה, דחיקה והנפה…
דוגמא לכך אפשר להבחין בשוני באופן ביצוע תרגיל ההנפה (סווינג – Swing)

להטוטנות קטלבל

זרם נוסף בתרגול הקטלבל הוא להטוטנות קטלבל (Juggling) – פעילות תנועה אומנותית עם קטלבל במסגרת הופעות ראווה או תחרויות. להטוטנות קטלבל היא יצירה תנועתית חופשית שאורכה כ- 5 דקות, בה המניף מציג קטע אומנותי ברצף של תרגילי הנפות מורכבות בדרגות קושי שונות. רמת המורכבות והקואורדינציה הנדרשים מהמתרגל בלהטוטנות קטלבל הינם ברמה גבוהה ביחס לזרמים הראשונים, לכן מניפים שמגיעים לסגנון זה נדרשים להגיע עם רקע ומיומנות גבוהה.

ומה שביניהם

על פי תפיסתי, כמו באומנויות לחימה, אי אפשר לקבוע איזו גישה טובה או נכונה יותר (ובתנאי שהמורה טוב). ההבדל בין הגישות או הסגנונות טמון בהגדרת המטרות שכל אחד מהם מנסה להשיג. מסיבה זו בחרתי לקחת את המיטב שבכל שיטה ולחבר את המרכיבים לדרך תרגול שתתאים לקהל רחב של מתרגלים, מהמתרגל החובב לספורטאי התחרותי – כל אחד יוכל למצוא את עצמו בתרגול הקטלבל כחלק מדרך חיים, כשלכל אחד דגשים אישיים שיביאו אותו לידי מיצוי מיטבי בשיטה).

תגובות על התרגול , הצעות לשיפור...

באותו נושא :

דילוג לתוכן