הקורנה, מחלות ומגבלות אחרות מונעות מאיתנו את האפשרות לתרגל ביחד. אולם, פתח בפנינו חלון הזדמנויות לתרגל, ללמוד ולשפר באופן עצמאי את ההבנה, האיכות והיכולת התנועתית שלנו. כך כולנו נבנה יכולות בסיסיות טובות יותר (טווחי תנועה, כוח ועוד), מה שיקנה לנו ניסיון ובטחון עצמי לעתיד תנועתי שמפתח ומתפתח איתנו לאורך כל החיים.

על ההבדל בין למידה, תרגול ואימון -

למידה - הבנת התנועה, פירוק התנועה לחלקים המאפשרים למידה קלה (מהפשוט למורכב) והתנסות מעשית בביצוע התנועה בסביבה נוחה.

תרגול - חזרה על התנועה בתנאים מקלים (בעומסים נמוכים, חזרה על מרכיבים) על מנת שנוכל להפנים את התנועה והטכניקה באופן נכון, מדויק ואוטומטי.

אימון - תרגול מאומץ ומאתגר במטרה לשפר את מרכיבי הכושר השונים, והטמעה של טכניקה נכונה עד שהיא הופכת לאוטומטית.

אני מלמד בעיקר באזור התרגול והלמידה ומעט יחסית באזור האימון, לכן לדעתי הפעילות הזו יכולה ללוות אותנו לאורך שנים. היא מתפתחת ומפתחת אותנו לאורך כל החיים.
כחלק מההבנה, חשוב להבין כמה מושגים שקשורים לתרגול שלנו :

מהי תנועתיות (mobility) – היכולת להניע את הגוף במרחב בצורה מגוונת, מתואמת, זורמת, בטווחי תנועה גבוהים ובאופן יעיל ואיכותי.

שיפור יכולות בסיסיות, האזור 'המשעמם' בתרגול, שיפור חולשות במרכיבי התנועה שלנו - חוסר בהשגת טווחי תנועה, כוח... בדגש על דיוק (מתאים לגופינו ויכולותינו) ואיכות התנועה.

טכניקה קודמות לכושר גופני - אחד מיעדי התרגול הוא לימוד תנועה, מיומנות והטמעה של טכניקה נכונה עד שהיא הופכת להיות אוטומטית - כמו טבע שני... אימון מאומץ ומאתגר (למטרת שריפת קלוריות והרזייה בלבד) עשוי להביא אותנו לידי התשה, לירידה באיכות התנועה, הטמעת תנועה פחות איכותית וסופו של דבר להוביל אותנו לפציעות.

יציבות מפרקית - היכולת לבקר את התנועה במפרק. (שליטה בעודף תנועה או קיבוע איבר).

תנועתיות מפרקית - היכולת להפיק תנועה מלאה במפרק.

הלכה למעשה :
מעמידת שש - הרמת רגל ויד נגדית תוך שמירה על יציבות עמוד השדרה. (בתמונה משמאל).

מעמידה - ייצוב עמוד השדרה ובו בזמן ליצור תנועתיות בירך.

השתמשו במקל על מנת לקבל משוב על התנועה - המקל צריך לגעת בעצם הזנב, בשיא הקימור בחוליות החזיות (שמירה על הקער המתני) ובבליטת הראש (שמירה על הקער הצווארי).

שתפו