תנועתיות : תרופה נוגדת יוֹשְׁבָנוּת

התרבות המערבית, תרבות השפע והפיתוח הטכנולוגי הפכו את אורח החיים שלנו ליושבני והרבה פחות תנועתי.

אורח חיים יושבני - יושבים יותר מידי ונעים פחות מידי
האדם הוא ייצור תנועתי, הוא נועד להיות בתנועה, הוא צריך תנועה. לחוסר בתנועתיות, אורח חיים יושבני - ישיבה ממושכת בעבודה, מול מסך המחשב, מול הטמבלוויזיה, באוכל, בנהיגה, יש השפעה הרסנית לבריאות שלנו בדומה לנזקי העישון, סוכרת, השמנת יתר, מחלות לב ואף מגביר את הסיכון למוות מוקדם.

אחריות אישית
הגב לא 'נתפס' רק בגלל משהו חד פעמי או בגלל ''תנועה לא נכונה'. לדעתי, הסיבה העיקרית היא הזנחה של שנים - כשהאדם איננו תנועתי - גמיש, חזק, קורדינטיבי להניע את הגוף בצורה מושכלת, זו עשויה להיות הסיבה שמביאה לכשל גופני ולכאב... בלי תנועתיות, השאלה היא לא האם נֶחְוָה כאבי גב - אלא מתי נֶחְוָה כאבי גב.

אל תזניחו את אחד המרכיבים ההכרחיים לשימור איכות החיים – התנועתיות, אל תמתינו לחוויה מכוננת (כאבי גב, כתפיים, צוואר...) שתפגע באיכות חייכם ותטלטל את עולמכם. חיזרו למצב הטבעי שלנו, תנועתיות !.

אפשר למזער את הנזק, אמצו אורח חיים תנועתי.
1. קחו הפסקות יזומות כל כמה דקות, למשך כמה דקות (זה לא ייפגע ביעילות שלכם, נהפוכו). זוזו, התמתחו, שנו את תנוחת הישיבה לעיתים דחופות.
2. הקפידו על מסגרת אימונים ותרגול תנועתי קבוע. בעצימות נמוכה (יוגה, פילאטיס) בעצימות גבוהה (קטלבלס, משקולות) ופעילות אירובית (ריצה, אופניים).
3. צרו הרגלים – ותרו על המעלית, טפסו במדרגות. חניה מרוחקת – תוסיף לכם עוד כמה רגעים של פעילות וזמן איכות עם עצמכם.
4. תעבירו את זה הלאה – תמצאו מישהו שיצטרף לפעילות, הירשמו למכון, והכי חשוב, תנו דוגמא אישית לילדכם, חנכו את הילדים להיות תנועתיים.

ארבע תרגילים נוגדי יושבנות
1. גליל עיסוי – גלגול על הצד חיצוני של הישבן.
2. מתיחה למקרבי הירך
3. מתיחה לכופפי הירך
4. kettlebells Good-morning

שתפו