התמדה בתרגול דרך האמצע

על חשיבות ההתמדה בתרגול – ההתקדמות בתרגול נמשכת ונמדדת לאורך חודשים ושנים. זאת כדי לשכלל את הטכניקה, המיומנות, יכולת התנועה והימנעות משחיקה ופציעות. לעניות דעתי, על התרגול להתבצע באופן מתון המותאם ליכולת האישית, ומתוך כך להתקדם בצורה הדרגתית הן בעומסים והן במורכבות התרגילים. לתרגל בצורה עקבית ושיטתית.

בתרבות היהודית
דרך טובה להתמיד בדרך מסוימת, היא שמירה על דרך האמצע של הרמב"ם (במקור עסק בענייניי מוסר, רוחניות ונפש), התרחקות משני קצוות רעים. לדוגמא : קצה רע הוא חוסר תרגול, והקצה הרע השני הוא עודף תרגול (תרגול בעומסים שאינם מתאימים לרמת המתרגל וחסר של זמן התאוששות מתאים לתרגול).

על האדם, לדעת הרמב"ם, לשקול היטב את התנהגותו בכול מצב וזמן, להתרחק משני קצוות רעים ולהשתדל תמיד לשמור על דרך האמצע : "הַמַּעֲשִׂים הַטּוֹבִים – הֵם הַמַּעֲשִׂים הַשָּׁוִים, הַמְמֻצָּעִים בֵּין שְׁתֵּי קְצָווֹת שֶׁשְׁתֵּיהֶן רָע: הָאַחַת מֵהֶן – תּוֹסֶפֶת, וְהַשֵּׁנִית – חֶסְרוֹן. וְהַמַּעֲלוֹת – הֵן תְּכוּנוֹת נַפְשִׁיּוֹת וְקִנְיָנִים מְמֻצָּעִים בֵּין שְׁתֵּי תְכוּנוֹת רָעוֹת: הָאַחַת מֵהֶן – יְתֵרָה, וְהָאַחֶרֶת – חֲסֵרָה." – מסכת אבות שמונה פרקים / פרק רביעי / ברפואות חולי הנפש / רמב"ם

על פי היוגה סוטרה של פטנג'לי – (עקרונות מנחים בתרגול היוגה). כאשר מתרגלים בצורה ראויה ונכונה (מתאימה לצרכינו וליכולותינו) לאורך זמן, במשמעת עצמית, ברציפות, ובגישה חיובית. התרגול מצליח (ביוגה המטרה היא ריסון תנודות התודעה) : "תִּרְגּוּל מַכָּה שֹׁרֶשׁ כְּשֶׁהוּא מְבֻצָּע כָּרָאוּי, בִּרְצִיפוּת וּבְהֶתְמֵדָהּ וּלְאֹרֶךְ זְמַן." – סוטרה 1.14 של פטנג'לי

אל תבנו את התרגול רק על ההתלהבות והתוצאות הנראות לעין בכאן ועכשיו. ההתלהבות טבעה שתדעך ותרד לאורך זמן והתוצאות נראות לרוב בהתמדה לאורך זמן. לכן חשוב להתמיד גם כשהדרך ארוכה ולא רואים את האור בקצה המנהרה.

שתפו