יוזף הוברטוס פילאטיס האדם, לא השיטה, היה גרמני חובב תנועה שעסק באגרוף, היאבקות, הגנה עצמית ויוגה. לימד את עצמו אנטומיה ופיזיולוגיה. עם השנים גיבש לעצמו דרך, אותה כינה "Contrology” קרי שליטת המוח על השריר, דרך תרגול גופני שיטתי ומאוזן, תוך שימת דגש על יציבה, מודעות לנשימה וריכוז מוחלט בזמן ביצוע התרגילים. הוא שאף לחנך את הגוף לתפקד טוב יותר.

את השיטה שפיתח יישם בתחילה על פצועי מלחמת העולם הראשונה. החל לפרק מזרנים ולחבר את קפיצי המזרן לעמודי המיטות. באופן זה, הפך את מיטות בית החולים למכשירי התעמלות מאולתרים. הוא כינה את מיטת הקפיצים בשם "הקדילאק" . מכשיר הקדילאק של פילאטיס ייצר עומס על השרירים, ומצד שני איפשר תנועה גדולה יותר למפרקים ולשרירים. לאחר כמה עשרות שנים, פילאטיס התאים ושכלל את השיטה על מנת שתתאים לטיפול בפציעות אצל רקדנים.

מאז שאני זוכר את עצמי, אני חי ונושם תנועה. את רוב זמני ביליתי בתרגול (למזלי התברכתי במורים קפדניים ומקצועיים הרבה מעבר למקובל – ג'ודו – יורם הדר , קראטה – מקס אזולאי ואלי אלימלך, יציבה וקינזיולוגיה – יואל שמואלי, פילאטיס – גדעון אברהמי, הרמת משקולות – עדי ברנע , יוגה – שחר בן דוד , רחל זולברג, ליאורה קסטנבוים. ואבי היקר – שלום הירש אשר קידם תרבות זו).

אני מלמד פילאטיס מכשירים באיתנים מ 2004. בתחילה, הקמתי חדר קטן אשר הכיל את רוב מכשירי הפילאטיס (רפורמר, קדילאק, כיסא קומבו, ספיין קורקטור לאדר בארל)…

לאחר 44 שנה ברמת השרון (מ 1964), בקיץ 2008 מכון איתנים העתיק את פעילותו מרמת השרון להרצליה. בעקבות המעבר, פעילות הפילאטיס התרחבה… באותה תקופה העמקתי בתרגול ובלימודי היוגה והקטלבלס, דבר שהשפיע על תוכן וסגנון שיעורי הפילאטיס שלימדתי באיתנים.

2018 – עשר שנים לאחר המעבר להרצליה, ולאחר התבשלות וחשיבה עמוקה על התרגול, שוב חלה אצלי התפתחות בפילאטיס מכשירים. התרגול הפך מעט רחוק משיטת הפילאטיס אותה למדתי לפני למעלה מעשור, אך נותרתי נאמן לעקרונות המקוריים שהתווה יוזף הוברטוס פילאטיס (ריכוז, שליטה, דיוק, נשימה, תנועתיות, קצב וזרימה).

בשונה ממרבית מכוני הפילאטיס מכשירים בארץ ובעולם, המבססים את התרגול על מכשיר הרפורמר. בחרתי לגשת לבסיס ממנו פילאטיס החל את הכל. מכשיר הקדילאק – מכשיר שבאמצעותו ניתן לבצע את תרגילי היוגה בטווחי תנועה גדולים יותר למפרקים ולשרירים, וכן להקל או להקשות את התרגול במידת הצורך על פי צרכי המתרגל. בנוסף, הקציתי חלל בחדר לתרגול תנועתי חופשי (אימון פונקציונלי) באמצעות משקל הגוף וקטלבלס.

הקאדילק של פילאטיס

הקאדילק של פילאטיס (נקרא גם שולחן הטרפז) הוא מכשיר רב תכליתי שפותח על ידי ג'וזף פילאטיס אי שם בשנות ה - 50. הקאדילק הוא המכשיר הגדול מבין מכשירי הפילאטיס, המכשיר קרוי על שם מותג הרכב האמריקאי קאדילק. ממה שאני מכיר, אחד המתאמנים של פילאטיס שראה בראשונה את המיטה , אמר : ואמר "היי ג'ו, זו הקאדילק החדשה שלך?"
הקאדילק בדומה לרפורמר מבוסס על מערכת קפיצים המאפשרת תנועתיות המשלבת כוח וגמישות, בשונה מהרפורמר הוא מכשיר נייח (המיטה אינה נעה כמו ברפורמר).
הפילאטיס קאדילק מנגיש את הפילאטיס למגוון רחב של מתאמנים (מבוגרים, לנשים בהריון ולאחר לידה, תומך בתהליך שיקומי - לבעיות גב, צוואר, ברכיים, חגורת כתפיים ועוד).

פילאטיס מכשירים - איתנים רמת השרון - 2005
פילאטיס מכשירים - איתנים רמת השרון - 2006
פילאטיס מכשירים - איתנים הרצליה - 2009
פילאטיס מכשירים - איתנים הרצליה- 2015
פילאטיס מכשירים - איתנים הרצליה- 2018
פילאטיס מכשירים - איתנים הרצליה- 2018
שתפו