תרגול תנועתי פילאטיס מכשירים

מתרגלים רבים שואלים אותי למה אני מְכַנֶּה את השיעורים שאני מלמד באיתנים 'תִּרְגּוּל תְּנוּעָתִי' (מה גם שהאימון כולל מכשירי פילאטיס). שואלים מדוע הפסקתי לקרוא לשיעורים שלי פילאטיס מכשירים?.

אז זה לא בגלל שאני לא מאמין בשיטת הפילאטיס, אני כן מתחבר לעקרונות שבשיטה. אך באופן כללי אני פחות מתחבר לתרגילים, שיטות וסגנונות. בשיעורים שאני מלמד, אני משלב עקרונות ותרגילים שלמדתי בדרך – מהפילאטיס, אך גם מהיוגה, קטלבלס, אומנויות לחימה, כושר… מצד אחד הפילאטיס היה כאן לפני ויישאר אחרי, לא אני מגדיר את שיטת הפילאטיס, השיטה מגדירה את מהותה – לפני ובלעדיי. ומצד שני אין לי מגבלות של סגנון או שיטה. יש לי דרך, בדרך הזו אני מעשיר את ארגז הכלים העומד ברשותי, ואני יכול להתאים את סוג התרגול באופן יִחוּדִי לאדם ולתרגל איתו באופן שיטתי בהתאם לצרכיו.

שמונה עקרונות מנחים עליהם מתבססת שיטת הקונטרולוג'י (Contrology) של פילאטיס: ריכוז, שליטה, דיוק, נשימה, תנועתיות, קצב, זרימה ומרכז. הקונטרולוג'י הוא “אימון לאנשים חושבים” יישום עקרונות אלה בתרגול הופך תנועה ריקה מתוכן לתרגול איכותי.

ריכוז, שליטה ודיוק
התרכז בתנועה נכונה בכל פעם שאתה מתרגל. לצד המוּדָעוּת נדרשת גם שליטה גופנית בתרגול. כשהמחשבות נודדות מהתרגול, אתה מאבד את היתרונות החיוניים של התרגיל. עדיף לבצע חזרה אחת נכונה ומדויקת של תנועה אחת, מאשר לבצע מספר חזרות בצורה לא נכונה.

נשימה
"מעל הכול למד לנשום נכון" זהו מרכיב בלתי נפרד מהתרגיל והתרגול, הנשימה מקלה על לחץ ומתח, מרגיעה ומאפשרת זרימה בתנועה.

תנועתיות, קצב וזרימה
תרגול ברַכּוּת כשהתנועה זורמת וקלה. איכות התנועה חשובה יותר ממהירותה ונובעת ממרכז חזק ללא נוקשות ומתח. התנועות צריכות להיות רצופות וחלקות.

מרכז
התנועה מתחילה ממרכז חזק ויציב (שרירי הבטן, גב ושרירי רצפת האגן), על מנת שהגפיים יוכלו לָנוּעַ ביעילות ולעמוד בעומסים שבתרגיל.

סֵיפָא
בתרגול הגופני-תנועתי, אני מציע להתמקד בעקרונות איך לבצע את התרגיל (אלה ואחרים), ופחות להתמקד באיזה תרגיל עושים, או איזו שיטה מתרגלים… ניתן ליישם את העקרונות הללו בכל שיטה ובכל תרגיל.

קבוצות תרגול תנועתי – פילאטיס מכשירים

 

שתפו