רשומות בנושאי תרגול, תנועתיות, קטלבלס, יוגה, תרבות ותובנות אחרות.

אז אמר השטן

"אם אמנם אנו מודים בקיומו של עם ערבי פלשתינאי, הרי לא רק "השטחים המוחזקים" הם טריטוריות-ערביות אשר כל עמידתנו בהם היא רק הקזת דמים עד בוא הנסיגה הבלתי-נמנעת, אלא גם מדינת ישראל שלפני ששת הימים היא טריטוריה ערבית-לשעבר של עם פלשתינאי ערבי.
אם אנו מודים בקיומו של עם ערבי פלשתינאי קשה להאמין אפילו כי מחאותינו נגד הטרור ומאמצינו לעורר על כך את אומות העולם, יכולות לזכות לאוזן קשבת. אם יש כאן עם ערבי הנלחם על ארצו, הרי שמחאותינו אלו מאבדות את עיקר משמעותן. הטרור הוא כלי פסול, מבחינת החוק הבינלאומי והמוסר הבינלאומי, רק שעה שאנו אומרים כי הוא כלי מלחמה של מדינות ערב נגדנו. אך משעה שהוא כלי מלחמה של עם פלשתינאי, שאין לו צבא ואין לו טאנקים ומטוסים, והוא נלחם על קיומו הלאומי, לא תעזורנה לנו כל מלות-הגנאי שבהן אנו מכתירים את מעשי-הדמים הללו." – נתן אלתרמן, "ההובי החדש", מתוך "החוט המשולש" 27.2.1970

כמה שנים לפני מותו כתב אלתרמן על חשיבות צדקת הדרך שלנו :

אז אמר השטן: הַנָּצוּר הזה
איך אוּכַל לוֹ?
איתו הַאומץ וְכּישרון הַמָעֲשֵה
וּכְּלֵי מִלְחמָה וְתושיָה עֵצָה לו
וְאַמָר: לא אֶטֹּל כּוחוֹ
וְלא רֶסֶן אָשִׂים ובמֶתֶג
וְלא מוֹרַך אָביא בְּתוכו
וְלא ידיו אֲרַפֶּה כְּמִּקֶּדֶם
רק זֹאת אֶעֱשֵה: אַכְּהֵה מוֹחוֹ
וְשכח שאיתו הצדק.

כָּך דִּבֵּר השטן וּכְמו
חַוְרוּ השמים מאימה
בִּרְאוֹתַם אותו בְּקוּמו
לְבַצֵע הַמְזימה.

המטכ"ל שָׁכַח שֶׁאִתָּנוּ הַצֶּדֶק

קטע מתוך סרט "הרמטכ"לים", שם סופר שבוגי יעלון בהיותו רמטכ"ל חילק את שירו של אלתרמן "אז אמר השטן" לכל חברי פורום מטכ"ל, השיר מוצג כאחד משירי "טוהר הנשק", כביטוי לתפיסתו: כאשר המוח מתקהה, ואתו החוש המוסרי, כאילו הנוכחות היהודית ביהודה ושומרון מקהה את החושים ומשם אנו מדרדרים להשחתה מוסרית. זו הפעם הראשונה ששירו של אלתרמן מוצג (מבּוּרוּת או זדון) בהיפוך מוחלט לכוונת המשורר.

תגובות על התרגול , הצעות לשיפור…

באותו נושא :

דילוג לתוכן