יומן הרשת של אורי הירש

יוגה קטלבלס

תרגול תנועתי באמצעות קטלבלס מבוסס ברובו על הנפות, על תנועה דינאמית רב-מפרקית המצריכה קואורדינציה בין- מפרקית ברמה גבוהה ועל הוצאה אנרגטית גבוהה. התרגול מורכב מתרגילים המשפרים את יכולת ומיומנות התנועה ואת מרכיבי הכושר הגופני בדגש על תרגילים המשלבים כוח, מהירות, עוצמה, סיבולת.. ומאידך תרגול היוגה (ויניאסה) הוא תרגול רצף של תנוחות בשילוב והתאמה בין התנועה לנשימה. התרגול על פי רוב זורם ברכות בין תנוחה לתנוחה ועצירה בתוך התנוחה, התרגול מורכב מתרגילים המשפרים את כוח, גמישות, קואורדינציה, שיווי משקל, ודיוק.  אז איך הכוח המתפרץ של הקטלבל משתלב עם הגמישות של היוגה?

ראשית, דברי מתייחסים ליוגה בהיבט של התרגול הגופני בלבד, מבלי להתייחס לשלבים הרוחניים של היוגה כחלק מדרך חיים המשפיעה על המודעות, הנפש והנשמה.

בחרתי בתנוחת המשולש (Trikonasana) של היוגה וה – Wind-Mill  של הקטלבלס כדוגמא לתרגיל המחבר בין עולם התנועה של הקטלבלס ועולם האסאנות (תנוחות) של היוגה.

בקצרה על תנוחת המשולש – תנוחת עמידה בסיסית המשפרת את הכוח, היציבות והאיזון בין פלג הגוף התחתון לפלג הגוף העליון ובין צדי הגוף במישור החזיתי (FRONTAL PLANE). תנוחת המשולש מעוררת השתרשות ויציבות של כפות הרגליים ומחברת אותנו אל האדמה, בעוד הפלג העליון של גופינו בעיקר באזור עמוד שדרה חזי (THORACIC) יוצר התרחבות וצמיחה מעלה… בניהם מרכז הגוף (שרירי הליבה – CORE) שומר על חיבור ביניהם. 
על ה – Wind-Mill – העתק הדבק מתנוחת המשולש, ההייתי מוסיף לכך את היציבות של חגורת הכתפיים.

תיאום ציפיות גופניות – מה אנחנו רוצים שיהיה בתנועה ומה ישמור על יציבות :
תנועה – מפרקים שאמורים לנוע: ירך, מעט פיתול ופשיטה של עמוד השדרה חזי וצווארי.
ייצוב – מפרקים שאינם אמורים לנוע : כף רגל, קרסול, ברך, אגן, עמוד שדרה מתני, שכמה, כתף, מרפק, שורש כף היד.

Wind-Mill

תנוחת מוצא :  יד ימין אוחזת את הקטלבלס למעלה, היד הפנויה מונחת על ירך שמאל. סובב את כפות הרגליים הרחק מהיד האוחזת בקטלבלס.

1. בשאיפה, דחוף את עצם הירך הימנית הצידה ולחץ את כף רגל שמאל למטה (הטיה של האגן). יד ימין אוחזת בקטלבלס בניצב לקרקע ויד שמאל הפנויה תחליק לכיוון רגל שמאל.

2. בנשיפה, שמור על יציבות מרכז הגוף ודחוף את כפות הרגליים כנגד הרצפה ואת הגוף בחזרה למעלה . ואותו הדבר לצד השני.

בתוך התנוחה, נסו לשהות ל 3-5 מחזורי נשימה…בתוכה שמרו על יציבות הצלעות והכתפיים, סובבו את החזה למעלה, התארכו דרך הזרועות והדקו את הכפות הרגליים אל האדמה… מיצאו את היציבות ותיהנו ממנה. ורק אז לצמוח חזרה למעלה.

אורי כדורי
תרגול באמצעות הקטלבלס עוסק ברובו בייצוב עמוד השידרה, לכן מצאתי לנכון להוסיף את ה"אורי כדורי"- תרגיל העוסק בתנועתיות עמוד השידרה. התרגיל הינו חיבור של תרגילים הלקוחים מפילאטיס (Roll-Up ו- Roll-Over), יוגה ועולם הכושר.

הנשימה עוטפת את התנועה – קצב התרגול מותאם לקצב הנשימה. קרי הנשימה מתחילה את התנועה, נמשכת לכל אורכה של התנועה ומסתיימת קצת אחרי התנועה. הנשימה מאפשרת זרימה ושליטה בתנועה וזאת על מנת להשיג תנועה מדוייקת.

תגובות על התרגול , הצעות לשיפור...

באותו נושא :

דילוג לתוכן