יוגה, פילאטיס, קטלבלס והקשר בניהם

פילאטיס מכשירים עם הקטלבלס? היו מדריכים שהרימו גבה והיו כאלה שהביעו סקרנות. לאלה שהרימו גבה היה צריך להסביר מה הקשר בין המשקולת הגדולה הזו לבין פילאטיס שהיא שיטת תרגול רכה (יחסית), זורמת ואין כל קשר בינה לבין כל צורה של משקולת. על פניו הם צודקים אז איפה נמצא הקשר? ואיך משלבים אותו בתרגול? ומה בעצם אפשר להשיג באמצעות התרגול המשולב הזה?. לפני שנתחיל עם ה"איך"? וה"מה"? נחזור קצת לבסיס, מה זה בעצם פילאטיס או יותר נכון מהם העקרונות המלווים אותנו בעבודה בפילאטיס מזרן ומכשירים?

אם חוזרים למקורות אז יש מספר עקרונות בסיסים עליהם ביסס פילאטיס את שיטתו:

1. נשימה – "מעל הכול. למד לנשום נכון" ג'וזף פילאטיס. הנשימה, מהווה מרכיב בלתי נפרד מהתרגיל, הנשימה מאפשרת זרימה בתנועה וביצוע תנועות קשות ומסובכות ביתר קלות. הנשימה למעשה היא מרכיב אינטגראלי של התנועה.

2. ריכוז – בכל שלב של התרגיל מתבצע "תהליך של מודעות פנימית" עם הגוף: להרגיש, להבין ולייעל את התנועה. "מודעות הפנימית" מצריכה ריכוז מקסימאלי לאורך כל תרגיל ולאורך כל השיעור. על-ידי שליטה מוחלטת של הגוף בכל תנועה, פיזית ומנטאלית, נגיע לרמת ביצוע גבוהה. הריכוז עוזר לנו להעשיר את המודעות של גופנו ותנועתו.

3. מרכוז – המרכז בפילאטיס מתייחס אל האזור שבין הסרעפת לעצמות האגן. כל תרגיל מתחיל ונמשך מהמרכז החוצה. חיזוק ושיפור של המרכז יוצרים גוף יציב ומאוזן.

4. דיוק – זוהי התפתחות טבעית של מרכוז. רק תנועה מדויקת יכולה להביא לתוצאה הנכונה. תנועה לא מדויקת תמשיך לחזק את ההרגלים השגויים של הגוף. דיוק בפרטים הקטנים מוביל ליתר קלות בביצוע תרגילים מורכבים ולכאורה גם קשים.

5. שליטה – פילאטיס קרא לשיטה שלו "contrology" כדי לתאר את המרכיב העיקרי בשיטתו. כל תנועה נעשית במחשבה מלאה ומתוך סיבה. על-ידי שליטה מלאה של הגוף הן מבחינה גופנית והן מבחינה מנטאלית, ואימון נכון בשיטה נמנע פציעות ונקטין את הסיכוי לפציעות, נאמן ונכין את הגוף לחיי היומיום בהתאם לצרכים האינדיבידואלים של כל אחד.
6. קצב וזרימה – תנועה מטבעה מתמשכת, זורמת, דינאמית ונעה. המושג מתייחס גם לזרימת האנרגיה בגוף, לרצף ההפעלה של השרירים ולארגון הכוח בגוף. הקצב מצטרף לעקרון הזרימה של התנועה בעזרת שימוש נכון בנשימה ובמרכז הגוף.

7. תנועתיות – התנועתיות של כל הגוף בו זמנית מאפשרת עבודה על טווחי תנועה מלאים של הגוף, השרירים, המפרקים ובעקבות כך מעודדת אותנו לנוע כיחידה מתוזמנת אחת ומאפשרת לגוף לנוע בצורה מיטבית ללא עומסים מיותרים ובכך מונעת מפציעות להתרחש בעת התרגול ואף יסייע לשיקום פציעות קיימות.

תרגול הפלאטיס מְעֹרָב בין מערכות הגוף: המערכת השרירית, המפרקית, העצבית וכו'. כך גם בתרגול הקטלבלס, תנועתיות של כל הגוף, טווחי תנועה גדולים של הגוף ובעקבות כך תנועתיות מתוזמנת, המאפשרת לגוף לנוע בצורה מיטבית ללא עומסים מיותרים ובכך מונעת מפציעות להתרחש בעת התרגול.

הנשימה במהלך ביצוע התרגול מאפשרת זרימה בתנועה וביצוע תנועות קשות ומסובכות ביתר קלות, התרגול באמצעות הקטלבלס נעשה תוך כדי מודעות לכל חלקי הגוף ("מודעות הפנימית") כלומר מצריך ריכוז מירבי לאורך כל התרגיל והתרגול. כל תרגיל באמצעות הקטלבלס מתחיל ונמשך מהמרכז החוצה כלומר, המשקולת מוציאה את מרכז הכובד החוצה (מאיזון) ותפקידנו באמצעות השרירים התנועתיים והמייצבים להחזיר אותו לאיזון. דיוק בפרטים הקטנים במהלך התרגול הוא חלק בלתי נפרד בביצוע התרגיל וע"י כך מוביל ליתר קלות בביצוע תרגילים מורכבים ולכאורה גם קשים.

במהלך התרגול עם הקטלבלס אנו נדרשים לשליטה מלאה של הגוף הן מבחינה גופנית והן מבחינה מנטאלית, התוצאה המתקבלת הינה קצב וזרימה של האנרגיה בגוף לצורך הפעלה של השרירים וארגון מחדש של הכוח בגוף. באמצעות אימון נכון בשיטה נמנע פציעות ונקטין את הסיכוי לפציעות, נאמן ונכין את הגוף לחיי היומיום בהתאם לצרכים האישיים של כל אחד.

לסיכום, שיטת הפילאטיס משמשת במקורה, לשיקום הגוף. תרגול באמצעות קטלבלס, הבנוי על אותם העקרונות, משלים את הפילאטיס ולוקח את התרגול צעד קדימה אל עבר התפקוד היומיומי (ישיבה, הרמת חפצים וכו).

הלכה למעשה, דוגמא לתרגיל שיכול להמחיש את השילוב של שתי השיטות בצורה בהירה יותר:
מ – Roll-Up ל – Roll-Over
אימון הקטלבלס עוסק ברובו בייצוב עמוד השידרה, לכן מצאתי לנכון להוסיף את ה"אורי כדורי"- תרגיל העוסק בתנועתיות עמוד השידרה. התרגיל הינו חיבור של תרגילים הלקוחים מפילאטיס (Roll-Up ו- Roll-Over), יוגה ועולם הכושר.

תנוחת מוצא – שכב על הגב, ידיים ישרות מעבר לראש קרובות לאוזניים, ידיים אוחזת בקרני הקטלבלס, רגליים ישרות
תנועה וייצוב
שלב 1 – בנשיפה משיכה למעלה.
שלב 2 – בנשיפה גלגול לישיבה.
שלב 3 – בשאיפה, כפיפה במרפק.
שלב 4 – בנשיפה, התארכות לפנים.
שלב 5 – בשאיפה, פשיטה בעמוד השדרה.
שלב 6 – בנשיפה, פשיטה במרפק.
שלב 7 – בנשיפה, גלגול לשכיבה.
שלב 8 – בשאיפה, ידיים חוזרות לאחור.
שלב 9 – בנשיפה, גלגול רגלים מעבר לראש.
שלב 10 – בנשיפה הורדת הגב.
שלב 11 – בנשיפה, הורדת הרגליים.