רשומות בנושאי תרגול, תנועתיות, קטלבלס, יוגה, תרבות ותובנות אחרות.

מהי ציונות

בשנים האחרונות, המושג ציוני טושטש ונעשה ניסיון ליצור מושג מעורפל ורב-משמעי לציונות. ציונות חלופית כזו שתתאים לתפיסת עולם חדשה ותוכל לשרת את האג'נדה. מקור השם "ציונות" הוא במילה ציון, שמה של ירושלים במקרא. על שם הכתוב, "וּפְדוּיֵי ה' יְשֻׁבוּן וּבָאוּ צִיּוֹן בְּרִנָּה". המונח 'ציוניזמוס' נטבע על ידי נתן בירנבאום בשנת 1890 לתיאור תנועת "חובבי ציון", ובהמשך ב-1897 אומץ על ידי הרצל. האם הציונות של ימינו היא מקלט בטוח לישראלים?, שיפור תנאי המחיה?, שירות בצה"ל? ואיזכור יום השואה?.

וכך הגדירו את מהות הציונות, אבות הציונות, מנהיגים ואנשי רוח של הזרם המרכזי בישראל.

מילון אבן שושן הגדיר ב 1965 את הציוני : "צִיּוֹנִי – הַמַּאֲמִין וְתוֹמֵךְ בַּשְּׁאִיפוֹת הַצִּיּוֹנוּת – הֲקָמַת מְדִינָה יְהוּדִית בְּאֶרֶץ יִשְׂרָאֵל וְכָנוּס פְּזוּרֵי יִשְׂרָאֵל."

בנימין זאב הרצל : "הַצִּיּוֹנוּת הִיא שִׁיבָה לַיַּהֲדוּת עוֹד לִפְנֵי הֵשִׁיבָה לְאֶרֶץ יִשְׂרָאֵל."

זאב ז'בוטינסקי – "מְדִינַת הַיְּהוּדִים אֵינָהּ אֶלָּא צַעַד רִאשׁוֹן בְּתַהֲלִיךְ הַהִתְגַּשְּׁמוּת שֶׁל הַצִּיּוֹנוּת הָרוֹמֵמָה. אַחֲרָיו יָבוֹא הַצַּעַד הַשֵּׁנִי: שִׁיבַת הָעָם לְצִיּוּן, יְצִיאַת הַגּוֹלֶה, … וּמַטְּרָתָהּ הַסּוֹפִית הָאֲמִתִּית שֶׁל הַצִּיּוֹנוּת, יְצִירַת תַּרְבּוּת לְאֻמִּית שֶׁתַּאֲצִיל מֵהוֹדָה עַל כָּל הָעוֹלָם, כַּכָּתוּב: "כִּי מִצִּיּוֹן תֵּצֵא תוֹרָה".

דוד בן גוריון : "כָּל חַיַּי הֶאֱמַנְתִּי… בַּצִּיּוֹנוּת הַמַּתְחִילָה בְּחַיֵּי הַגְשָׁמָה בְּאֶרֶץ; …הַצִּיּוֹנוּת לֹא הָיְתָה אֶלָּא שָׁם חָדָשׁ לְשִׁיבַת-צִיּוּן … הַצִּיּוֹנוּת שֶׁלִּי אֵינָהּ אֶלָּא חֵלֶק וּבִטּוּי שֶׁל הַיַּהֲדוּת שֶׁלִּי, וְלֹא לְהֵפֶךְ. אֲנִי צִיּוֹנִי אַךְ וְרַק מִפְּנֵי שֶׁאֲנִי יְהוּדִי"

חיים הרצוג : "הַצִּיּוֹנוּת הִיא תְּחוּשַׁת הָעַם הַיְּהוּדִי לַמָּקוֹר וְיִעוּד בַּמּוֹלֶדֶת שֶׁקְּשׁוּרָה בְּאֹפֶן נִצְחִי לִשְׁמָהּ."

אֵין צִיּוֹנוּת בְּלִי יַהֲדוּת וּבְלִי אֶרֶץ צִיּוֹן. – מנהיגי הציונות הבינו שזכותינו ועצם קיומנו כעם יהודי-ישראלי בארץ ישראל מושתת על מסמך הבעלות שיש לנו על האדמה הזאת – מכוח התנ"ך והתרבות היהודית.

מבשרי הציונות – שומרי הגחלת
לאורך הגלות מארצנו חלקים גדולים בקרב יהודי אירופה איבדו את זהותם היהודית, הטמיעו ואימצו נורמות, ערכים ומנהגים תרבותיים של העמים שבקרבם חיו (הרצל הציע בתחילת דרכו לפתור את בעיית היהודים על ידי התנצרות המונית). במקביל ליהודים המתבוללים, הקדישו את חייהם לומדי התורה (הרב יהודה אלקלעי, הרב צבי הירש קלישר…) לשימור התרבות והמסורת היהודית, אלמלא שירות של 1900 שנה של שומרי הגחלת – לומדי התורה, הקונגרס הציוני היה מקים מדינה יהודית באוגנדה / ארגנטינה, קציני וחיילי צה"ל היו חוטבי עצים באוגנדה. בזכות לומדי התורה העם היהודי הבין שהוא יכול ללכת רק למקום אחד, להילחם רק על מקום אחד, להעפיל רק למקום אחד, לבנות ולהיבנות רק במקום אחד, בארץ-ישראל.

השוויון בנטל
ללוחמי צה"ל וללומדי התורה יש מהות אחת, הם משלימים זה את זה, הקיום של האחד תלוי בשני – "ארץ ישראל לא בזכות הכוח, אלא בכוח הזכות." (מנחם בגין) ו- "גורל ישראל תלוי בשני דברים: בכוחה ובצדקתה" (ד.ב.ג).

אנחנו ממשיכים 3,500 שנות היסטוריה, מייצגים 3,500 שנה של יצירה תרבותית… צר לי, על אלה המתהדרים בליברליזם, הומניזם ובסובלנות כלפי האחר והשונה, אך באותה הנשימה חסרי סבלנות למקורו של העם היהודי, למסורת ולתרבות של עם ישראל.

הפוסט ציונות והאנטי ציונות
הפוסט ציונות והאנטי ציונות הם למעשה שלילה או ביטול של הרצון הציוני, קרי – התנגדות להקמת מדינה יהודית בארץ ישראל וכן אלה המנסים למחוק ו/או לרוקן מכל תוכן את התרבות היהודית. ועושים בכוונה שירושלים, יהודה, השומרון, רמת הגולן או שטח כלשהו יצאו מריבונותה של המדינה.

תגובות על התרגול , הצעות לשיפור…

באותו נושא :

דילוג לתוכן