יומן הרשת של אורי הירש

רשומות בנושאי תרגול, תנועתיות, קטלבלס, יוגה, תרבות ותובנות אחרות.

ציונות - שלושה עיקרים שחברו יחדיו

אי הסכמות בין ימין לשמאל הם עניין חיובי ביסודו, וויכוחים מפרים את שני הצדדים לקראת עתיד טוב יותר- ובתנאי שהטיעונים יבואו ממקום עובדתי ללא עיוותים וחצאי אמיתות, וחשוב מכל – בלי אלימות מילולית ופיזית!

הבחירות האחרונות העלו את סף האלימות,ההסתה והפילוג בעם, הדיון הרעיוני התחלף במסע דמוניזציה והסתה נגד חלקים אחרים בעם. חלקנו כבר שכחו על מה הם המחלוקת ולמה אנחנו כאן. חלקים מאתנו איבדו את הדרך וצדקת הדרך.

ציונות

הציונות היא הדבק שחיבר בין חלקי העם. בלי הציונות אין מה שיילכד את חלקי החברה בישראל (גם אלה שאינם יהודים). הרעיון הציוני צמח מתוך הבנה ש"הציונות היא שיבה ליהדות עוד לפני השיבה לארץ ישראל." (בנימין זאב הרצל). "תורת ישראל, ארץ ישראל ועם ישראל הם שלושה עיקרים שחברו יחדיו. טול אחד מן השלושה ושני האחרים בטלים." (רחבעם זאבי). לצערי חלקים גדולים בעם ניתקו עצמם מהציונות וכהכללה ניתן לומר שהציונות החילונית כמעט ואינה קיימת.

איזון המרכיבים

בעולם מושלם, כל ישראלי היה מקיים את כל מרכיבי הציונות - מיישב את הנגב, הגליל, הבקעה, יהודה והשומרון, משרת בצבא ושומר על מסורת ישראל. בפועל רוב האנשים תומכים מבחוץ (או תמכו בעבר) בערכי הציונות מבלי לקחת חלק פעיל בחזון הציוני, קבוצה קטנה יישמה את כל מרכיבי הציונות הלכה למעשה (התיישבות, שימור מסורת ישראל ושירות צבאי) ולצד קבוצות אלה, יש את אלה שהתעמקו במרכיב אחד מתוך השלושה :
הביטחוניסטים ('פנסיות תקציביות') - פועלים להגנה על ארץ ישראל וחירותה. (אין להם שום תרומה לצביונה היהודי של ישראל).
החרדים - פועלים לשמירה על צביונה היהודי של המדינה. (אין להם שום תרומה לביטחון המדינה).
המתנחלים - פועלים למען פיתוח וביסוס התיישבות יהודית בארץ ישראל (נוכחותם מסייעת בריבונות ויש בה מן הגשמה של החזון הציוני (חלק מהמתנחלים משתייכים לאלה המיישמים את שלושת מרכיבי הציונות)).

* בכוונה השתמשתי בשמות בהם מסיתים האחד כנגד השני. באופן אישי, אני מכבד את כולם ומעריך את תרומתם, בלעדיהם לא היינו כאן.

למה צריך לפרט על מרכיבי הקבוצות? מכיוון שקיימת טענה מסיתה ומפלגת כי החרדים הם נטל כלכלי ואינם נושאים בנטל הביטחוני.

כל אחד מהמרכיבים משלים את רעהו. בלי צבא חזק לא נוכל להתקיים במרחב המזרח התיכון. בלי החרדים לא תהיה מדינה יהודית, לאורך דורות. ובלי המתנחלים לא תהיה לנו ארץ להיות בה. לכל קבוצה ממלאת את התפקיד הייחודי שלה וכל קבוצה אינה יכולה להתקיים ללא רעותה. שלושה עיקרים שחברו יחדיו. טול אחד מן השלושה ושני האחרים בטלים. המסים שלנו בעיקר מממנים את הפנסיות התקציביות, אח"כ גם את החרדים ובסוף את המתנחלים. כשאנחנו חיים את חיינו הדשנים, השלווים והנוחים, שלושת הקבוצות האלה נושאות בנטל עבור כולנו, ועל זה אנחנו משלמים. ההבנה הזו שלכל חלק בחברה יש תפקיד ייחודי במכלול, עשויה להפחית מתחים בין חלקי החברה ולקרב בין הקבוצות. אנחנו בני עם אחד.

הרצון של חלקים בחברה הישראלית להתנתק מהיהדות, גרם להם הלכה למעשה להתנתק מערכי הציונות. ניסח זאת היטב יעקב חזן : ''רצינו לגדל דור של אפיקורסים, וגידלנו דור של עמי ארצות, זנחנו את הדת ואתה השלכנו גם את התרבות היפה שלנו על כל עושרה ומרכיביה. החילוניות לא הצליחה לייצר מענה הולם בכל הקשור למורשת ותרבות ישראל. לילדים אין שורשים וגם אין להם כנפיים, כי מקורות ההזנה שלהם דלים."

תגובות על התרגול , הצעות לשיפור...

באותו נושא :

דילוג לתוכן